Zovu nas mladi koji su završili školovanje i ne mogu pronaći besplatnu psihološku pomoć

11_12_2024 / 13:51h  |  Autor: Kristina Tešija  |  Foto: Miroslav Lelas / None Of The Above, privatna arhiva (krug)
Zovu nas mladi koji su završili školovanje i ne mogu pronaći besplatnu psihološku pomoć

Komentar Davorke Kovačić Borković.

Grad Split je na izradi GPM-a za razdoblje od 2022. do 2025. angažirao udrugu Info zona na temelju višegodišnje suradnje u provedbi i praćenju lokalnih politika za mlade. Na prijedlog Ureda Grada, Savjeta mladih Grada Splita te Info zone, kao koordinatora procesa, u veljači 2022. Gradonačelnik Grada Splita imenovao je 11 članova i članica Radne skupine u svrhu izrade prijedloga Gradskog programa za mlade Grada Splita 2022.- 2025. čime je pokrenut proces definiranje ciljeva, mjera i aktivnosti programa. Od svibnja 2022. radna skupina za izradu Gradskog programa za mlade održala je niz konzultacija s dvadesetak stručnjaka u području mladih, predstavnika udruga mladih i za mlade i članova Savjeta mladih Grada Splita. U svibnju 2022. održana je konferencija “Nemoj da ti bude tlaka” u sklopu koje su provedene konzultacije o dijelu sadržaja nacrta prijedloga Gradskog programa za mlade, a u kolovozu je nacrt cjelovitog dokumenta upućen i u javno savjetovanje.

Gradsko vijeće Grada Splita usvojilo je Gradski program za mlade (GPM) u prosincu 2022. godine, strateški dokument koji, kroz niz planiranih mjera, treba poboljšati kvalitetu života mladih do 2025. godine. 

U sklopu temata Hoću grad za mlade!, kontaktirali smo Davorku Kovačić Borković, Voditeljicu Savjetovališta za djecu i mlade pri Službi za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije. Kovačić Borković je imenovana kao članica Radne skupine za izradu GPM-a u području mentalnog zdravlja mladih pa smo je pitali za komentar o GPM-u nakon usvajanja, kao i o raspisanim ciljevima i mjerama unutar područja za koje je bila zadužena. 

Kao tri postavljena cilja u ovom području, navedena je primarno potreba za osiguranjem dostupne psihološke pomoći mladima i podizanjem razine informiranosti o uslugama podrške mentalnom zdravlju, zatim razvijanje socijalne usluge i infrastrukture za podršku samostalnom životu mladima u riziku socijalne isključenosti, kao i uspostava sustava kontinuiranog praćenja indikatora i trendova mentalnog zdravlja kod mladih. 

- Nisam osobito pozorno pratila provođenje GPM-a, ali jesam povremeno preko portala, medija i web stranice Grada Splita. Što se tiče raspisanih ciljeva unutar područja mentalnog zdravlja mladih, koliko znam ništa od navedenog nije nažalost provedeno. Informiranje o punktovima gdje se što događa imamo samo na stranicama Info zone, kao i aktivnosti koje su dostupne široj javnosti. Ne znam da postoji sustav gdje će mladi biti informirani o dostupnim uslugama - komentira Kovačić Borković i zaključuje:

- Psihološka pomoć mladima još uvijek nije organizirana niti kao samostalna djelatnost niti u sklopu već neke postojeće djelatnosti. Besplatna psihološka pomoć postoji za djecu i adolescente koji su u sustavu obrazovanja (učenici osnovnih i srednjih škola te studenti) kroz Savjetovališta Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, Savjetovalište Doma zdravlja, pri Poliklinici za djecu s poteškoćama na Mejama, a u bolnici pri klinici za psihijatriju je Odjel za djecu i adolescente (maloljetnici). Nažalost,  kad govorimo o mladima koji su izašli iz sustava obrazovanja, mladim nezaposlenim osobama, mladim majkama i obiteljima, ne znam da postoji neki sustavni vid pomoći. Nerijetko u Savjetovalište pri NZJZ u kojem radim zovu mladi ljudi koji su završili školovanje i ne mogu pronaći besplatnu psihološku pomoć, osim preko uputnice u bolnici, što je mnogima neprihvatljivo (između ostalog, i zbog stigme). Stoga mislim da je jako bitno otvoriti Savjetovalište za mlade ljude, pri Domu mladih ili u nekom drugom adekvatnom prostoru gdje bi se nudila besplatna psihološka pomoć, bez liječničke uputnice.

Pročitajte i komentare udruga na provedbu Gradskog programa za mlade:

ROOM 100: Potrebno je stvoriti uvjete u kojima će kultura biti pristupačna svim mladima

FMFS: Ulaganja u informiranje i prilagodbu pristupa povećavaju angažman mladih u kulturnim programima

ŠKMER: Aktivnosti udruga trebale bi se odobravati i ugovarati na višegodišnjoj razini

Info zona: Potrebna je veća uključenost mladih u donošenja odluka

Udruga Sunce: Prisutna je nedostatna informiranost i manjak angažmana mladih u okolišnim temama

Vjeruj i djeluj: Fokus stavite na mentalno zdravlje i socijalnu uključenost mladih

Dalmatinski potrošač: Edukacija mladih o potrošačkim pravima ključna je za budućnost

Ovaj sadržaj realiziran je kroz projekt "Hoću grad za mlade!" koji je sufinanciran sredstvima Grada Splita te ne odražava nužno stajališta donatora.