ROOM 100: Potrebno je stvoriti uvjete u kojima će kultura biti pristupačna svim mladima

21_12_2024 / 12:43h  |  Autor: K.T.  |  Foto: Darko Škrobonja, privatni arhiv
ROOM 100: Potrebno je stvoriti uvjete u kojima će kultura biti pristupačna svim mladima

Do sada nisu poduzeti konkretni koraci.

Gradsko vijeće Grada Splita usvojilo je Gradski program za mlade u prosincu 2022. godine, strateški dokument koji, kroz niz planiranih mjera, treba poboljšati kvalitetu života mladih do 2025. godine. U sklopu temata Hoću grad za mlade!, nekoliko udruga podijelilo je svoje viđenje provedbe mjera. U tom kontekstu, iznijeli su svoja mišljenja o najvećim izazovima mladih u području rada njihove udruge, te Gradu predložili prioritete za rad s mladima u 2025. godini u tom istom području.

Antonia Kuzmanić iz suvremenog cirkusnog kolektiva ROOM 100 ističe kako postoje značajni izazovi u provedbi mjera predviđenih Gradskim programom za mlade (GPM). Naime, iako je u GPM-u navedeno da će Split 2025. godine biti grad u kojem će kultura biti pristupačna mladima, Kuzmanić smatra do sada nisu poduzeti konkretni koraci u realizaciji tog cilja.

Naglašava kako do danas nisu revidirani kriteriji za stjecanje statusa udruga od posebne važnosti za Grad Split, niti je unaprijeđen natječaj za kulturne sadržaje u gradskim kvartovima. Također, ističe kako nije izrađen dokument koji bi razjasnio nesrazmjer u financiranju nezavisne i institucionalne kulture, dok se i dalje ponavlja mantra da nezavisna kultura treba biti samoodrživa.

- Postoji i problem neuređenog sustava dodjele gradskih prostora, a udruge koje djeluju u Domu mladih imaju povlašteni položaj bez razmišljanja o nesrazmjeru prema ostalim akterima u kulturi - dodaje Kuzmanić, naglašavajući kako natječaj za korištenje gradskih prostora u kulturi nije još uvijek objavljen.

Najveći izazovi za mlade, prema riječima predstavnice udruge, uključuju slabu kulturnu ponudu koja nije u skladu sa suvremenim europskim trendovima, visoke cijene ulaznica za kulturne događaje, kao i nedostatak adekvatnih prostora za umjetničko istraživanje i edukaciju. Također, mladi se suočavaju s problemom niske plaće i malih prilika za rad u kulturi, što ih obeshrabruje.

Kuzmanić smatra kako bi gradski prioritet u 2025. godini trebao biti edukacija mladih o važnosti kulture i umjetnosti kao neizostavnog dijela života, ali i povećanje financiranja za nezavisnu kulturu i umjetnost. Također, naglašavaju potrebu za transparentnim korištenjem gradskih prostora za rad udruga, uz uvođenje novih, poštenih kriterija za financiranje nezavisnog sektora, inspirirajući se primjerom Grada Zagreba koji je prepoznao kulturu i umjetnost kao prioritet.

- Potrebno je stvoriti uvjete u kojima će kultura biti pristupačna svim mladima, u kojoj će imati priliku izražavati se, učiti i raditi, bez obzira na financijske prepreke i nedostatak adekvatnih prostora - zaključuje Kuzmanić.

Pročitajte i komentare drugih udruga:

FMFS: Ulaganja u informiranje i prilagodbu pristupa povećavaju angažman mladih u kulturnim programima

ŠKMER: Aktivnosti udruga trebale bi se odobravati i ugovarati na višegodišnjoj razini

Info zona: Potrebna je veća uključenost mladih u donošenja odluka

Udruga Sunce: Prisutna je nedostatna informiranost i manjak angažmana mladih u okolišnim temama

Vjeruj i djeluj: Fokus stavite na mentalno zdravlje i socijalnu uključenost mladih

Dalmatinski potrošač: Edukacija mladih o potrošačkim pravima ključna je za budućnost

Ovaj sadržaj realiziran je kroz projekt "Hoću grad za mlade!" koji je sufinanciran sredstvima Grada Splita te ne odražava nužno stajališta donatora.