Udruga Sunce: Prisutna je nedostatna informiranost i manjak angažmana mladih u okolišnim temama

21_12_2024 / 12:43h  |  Autor: K.T.  |  Foto: Udruga Sunce
Udruga Sunce: Prisutna je nedostatna informiranost i manjak angažmana mladih u okolišnim temama

Potrebna je veća potpora.

Gradsko vijeće Grada Splita usvojilo je Gradski program za mlade u prosincu 2022. godine, strateški dokument koji, kroz niz planiranih mjera, treba poboljšati kvalitetu života mladih do 2025. godine. U sklopu temata Hoću grad za mlade!, nekoliko udruga podijelilo je svoje viđenje provedbe mjera. U tom kontekstu, iznijeli su svoja mišljenja o najvećim izazovima mladih u području rada njihove udruge, te Gradu predložili prioritete za rad s mladima u 2025. godini u tom istom području.

Domagoj Goreta iz Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce naglašava važnost većeg angažmana mladih u civilnom društvu, osobito u temama održivog razvoja i zaštite okoliša. Goreta je pohvalio povećanje financijskih sredstava od strane Grada Splita za projekte namijenjene mladima, no ističe da je potrebno osigurati još veće ulaganje u budućnosti. - Povećanje sredstava za projekte usmjerene mladima u 2024. godini je korak u dobrom smjeru, no i dalje je potrebna veća potpora kako bi se osigurala dugoročna održivost korisnih i kvalitetnih projekata i programa. - rekao je Goreta.

Njihov najveći izazov u radu s mladima u posljednje dvije godine, prema Goreti, bio je nedostatna informiranost mladih u okolišnim i održivim temama. - Sunce je nastavna baza za veći broj fakulteta, stoga, suradnjom s odgojno-obrazovnim institucijama, želimo mladima pružiti priliku da kroz društveno-korisno učenje steknu održiva znanja i vještine te doprinose aktivnom građanstvu - naglašava Goreta.

Za 2025. godinu, Goreta smatra da bi gradski prioritet trebao biti razvoj sadržaja za mlade kroz još jače podupiranje projekata koji promoviraju održivost, volontiranje i građanski odgoj. - Važno je ulagati u projekte koji podupiru razvoj cjeloživotnog obrazovanja i održivih vrijednosti među mladima - zaključuje Goreta, naglašavajući da je u tom procesu bitno jačanje kapaciteta civilnog društva te fokus na potrebe mladih jer upravo oni predstavljaju temelj za izgradnju odgovornog društva u budućnosti.

Pročitajte i komentare drugih udruga:

ROOM 100: Potrebno je stvoriti uvjete u kojima će kultura biti pristupačna svim mladima

FMFS: Ulaganja u informiranje i prilagodbu pristupa povećavaju angažman mladih u kulturnim programima

ŠKMER: Aktivnosti udruga trebale bi se odobravati i ugovarati na višegodišnjoj razini

Info zona: Potrebna je veća uključenost mladih u donošenja odluka

Vjeruj i djeluj: Fokus stavite na mentalno zdravlje i socijalnu uključenost mladih

Dalmatinski potrošač: Edukacija mladih o potrošačkim pravima ključna je za budućnost

Ovaj sadržaj realiziran je kroz projekt "Hoću grad za mlade!" koji je sufinanciran sredstvima Grada Splita te ne odražava nužno stajališta donatora.