queerANarchive: Obnova Doma mladih prilika je za rješavanje problema prostora
Važno je stalno pratiti potrebe udruga.
Split je u svibnju 2023. zakoračio u proces reforme dodjele gradskih prostora na korištenje organizacijama civilnog društva, no ni nakon više od godine dana nije objavljen natječaj za dodjelu prostora i sve je manje nade u transparentnost i pravednost tog procesa. U sklopu temata Hoću grad za mlade! nekoliko udruga pristalo nam je iz svoje perspektive objasniti zašto im je takva vid podrške ključan u njihovom radu i kako bi oni riješili postojeći problem s gradskim prostorima.
Tonči Kranjčević Batalić ističe kako je osiguravanje gradskih prostora za rad udruga ključno jer time Grad Split prepoznaje važnost njihova doprinosa za dobrobit zajednice. - Povlašten najam, ili još bolje, besplatno korištenje prostora, dodatne su mjere koje potiču rad udruga. To je posebno važno uzimajući u obzir sredstva koja udruge dobivaju od Grada Splita, ali i ukupne budžete predviđene za njihov rad - navodi Batalić.
Nedostatak institucionalne podrške u Gradu Splitu dodatno otežava situaciju. - Grad nema natječaje za institucionalnu podršku udrugama, a sredstva dodijeljena kroz javne natječaje jedva pokrivaju troškove programa. Kada uzmemo u obzir da na nacionalnoj razini maksimalna institucionalna podrška za rad udruga u kulturi iznosi 25.000 eura godišnje, čak i povlašten najam prostora predstavlja značajno financijsko opterećenje - dodaje Batalić.
Podržava izradu pravilnika koji jasno regulira davanje prostora u zakup udrugama i za kulturne djelatnosti, odvojeno od komercijalnih prostora. - Kao poticaj radu udruga, smatramo da bi posebno vrijedno bilo omogućiti besplatno korištenje prostora, ukoliko zakonodavni okvir ne dozvoljava dodjeljivanje prostora bez naknade u zakup, siguran sam da se mogu smisliti neki drugi modeli dodjele prostora koji bi to omogućili. Ovo bi se posebno odnosilo na programe financirane kroz Natječaje za Javne potrebe Grada Splita - predlaže Batalić. Osim toga, ističe potrebu uspostave modela suradnje između Grada Splita i udruga, kako bi se postojeći prostorni resursi optimalno koristili za potrebe civilnog društva i kulture. Možda bi upravo model suradnje mogao biti i model besplatnog korištenja prostora.
Također, smatra da je obnova Doma mladih prilika za sustavno rješavanje problema nedostatka prostora. - Važno je stalno pratiti potrebe udruga, osigurati jasan i dostupan popis prostora, definirati modele dodjele i provoditi redovne natječaje. Grad se mora pobrinuti da adekvatni prostori budu uvijek na raspolaganju - zaključuje Batalić.
Pročitajte i mišljenja drugih splitskih udruga o ovoj temi:
Udruga Caspera: Prostori zjape prazni, a mi nemamo gdje pomagati ljudima
ROOM 100 upozorava: Bez adekvatnih prostora, Split gubi kulturnu scenu
FMFS: Na niti jedan legalan način nismo uspjeli dobiti uredski prostor za rad
UPP Feniks: Zbog nedostatka prostora za rad morali smo ugasiti naše usluge
Udruga Sunce: Osiguravanje prostora za udruge je korak prema održivom razvoju
ŠKMER: Grad Split mora prepoznati važnost udruga kao servisa građanima
ŠRD Vjeruj i Djeluj: Prostorna podrška ključna je za rehabilitaciju
HPD Mosor: Grad mora iskoristiti neiskorištene prostore i pružiti podršku udrugama
Info zona: Udruge mladih najveće su žrtve kaosa s gradskim prostorima
Ovaj sadržaj realiziran je kroz projekt "Hoću grad za mlade!" koji je sufinanciran sredstvima Grada Splita te ne odražava nužno stajališta donatora.