Info zona: Udruge mladih najveće su žrtve kaosa s gradskim prostorima
Split je nepovratno izgubio mlade potencijale.
Split je u svibnju 2023. zakoračio u proces reforme dodjele gradskih prostora na korištenje organizacijama civilnog društva, no ni nakon više od godine dana nije objavljen natječaj za dodjelu prostora i sve je manje nade u transparentnost i pravednost tog procesa. U sklopu temata Hoću grad za mlade! nekoliko udruga pristalo nam je iz svoje perspektive objasniti zašto im je takva vid podrške ključan u njihovom radu i kako bi oni riješili postojeći problem s gradskim prostorima.
Kaos s gradskim prostorima za udruge u Splitu uzrokovao je gašenje mnogih inicijativa mladih, upozorava Goran Biličić iz Info zone. - Znam za desetak udruga mladih koje nisu zaživjele jer nisu imale prostor za rad. Ne možemo ni zamisliti koliko je Split nepovratno izgubio novih ideja i mladih potencijala – ističe Biličić.
Info zona mladima nudi besplatne edukacije, radionice, izložbe i druženja, ali i pruža podršku drugim udrugama, neformalnim grupama i pojedincima u organizaciji sličnih događanja za mlade. - Prostor je temelj našeg rada. Bez njega, odnosno vlasnice privatnog prostora koja je prepoznala važnost našeg rada, ništa od onoga što danas znate o Info zoni ne bi bilo moguće - dodaje.
Nova gradska odluka o dodjeli prostora udrugama donosi priliku za pravedniji sustav, no ključna je njena puna primjena. - Sustav mora biti transparentan, s jasnim kriterijima za prijavu i jednakim uvjetima za sve. Također, Grad treba ponuditi adekvatne prostore pa tako i koncept dijeljeniih prostora, za udruge kojima to odgovara - poručuje Biličić, naglašavajući važnost podrške udrugama za jačanje civilnog društva i poticanje mladih na djelovanje.
Kako bi se sustav dodjele prostora udrugama uistinu unaprijedio, potrebno je da bude strateški promišljen, transparentan i pravedan. - Kakvo civilno društvo možemo očekivati ako organizacije do prostora dolaze na netransparentne i nemoralne načine? To je poraz udruga i civilnog društva - ističe Biličić.
- Pravedan sustav podrške podrazumijeva i da sve udruge imaju jednaku priliku za iskazivanje interesa za gradske prostore te da kvalitete rada udruge bude ključan uvjet za zadržavanje prostora, što do sada nije bio slučaj - zaključuje.
Pročitajte i mišljenja drugih splitskih udruga o ovoj temi:
Udruga Caspera: Prostori zjape prazni, a mi nemamo gdje pomagati ljudima
ROOM 100 upozorava: Bez adekvatnih prostora, Split gubi kulturnu scenu
FMFS: Na niti jedan legalan način nismo uspjeli dobiti uredski prostor za rad
UPP Feniks: Zbog nedostatka prostora za rad morali smo ugasiti naše usluge
Udruga Sunce: Osiguravanje prostora za udruge je korak prema održivom razvoju
ŠKMER: Grad Split mora prepoznati važnost udruga kao servisa građanima
queerANarchive: Obnova Doma mladih prilika je za rješavanje problema prostora
ŠRD Vjeruj i Djeluj: Prostorna podrška ključna je za rehabilitaciju
HPD Mosor: Grad mora iskoristiti neiskorištene prostore i pružiti podršku udrugama
Ovaj sadržaj realiziran je kroz projekt "Hoću grad za mlade!" koji je sufinanciran sredstvima Grada Splita te ne odražava nužno stajališta donatora.