Uklonila je predrasude o Iranu

03_03_2014 / 13:13h  |  Autor: Antonia Stipić  |  Foto: Nives Fabečić Bojić
Uklonila je predrasude o Iranu

- Zemlja je zadržala autentičnost, najsigurnija je i definitivno najčišća destinacija u kojoj sam bila rezimirala je dojmove Nives Fabečić-Bojić na putopisnom predavanju o Iranu koje je ukazalo na predrasude o tom dijelu svijeta.

Putopisna tribina Tamo, tamo da putujem u Gradskoj knjižnici Marka Marulića prošlog četvrtka bila je u znaku Perzije koju je ispunjenoj dvorani predstavila Nives Fabečić-Bojić. Iran – osovina dobra naslov je predavanja koje je ukazalo na predrasude o tom dijelu svijeta . –Posjetom ovoj zemlji nestaju stereotipi koje vidimo u medijima. Ljudi su dobri i gostoljubivi te spremni na pomoć. Zemlja je zadržala autentičnost, najsigurnija je i definitivno najčišća destinacija u kojoj sam bila - rezimirala je dojmove klasična filologinja koja radi kao turistički vodič.

Predavanje je započelo prizorima glavnog grada Teherana - vibrantnog i energičnog srca Irana nad kojim se nadvija Spomenik slobode, postavljen 1971. godine u čast 2 500 godina Perzijskog carstva. Zelenilo i voda okružuju najljepše građevine i palače te su dragocjene u zemlji gdje je polovica teritorija kamena pustinja. U mnogim od  osamstotinjak parkova glavnog grada vikendom su šatori uobičajen prizor: obitelji kampiraju i prave piknik. Alkohol je ilegalan i prodaje se na crnom tržištu baš kao i svinjetina.

Nakon četrnaestmilijunske metropole put se nastavio prema Rashtu, odmaralištu na Kaspijskom jezeru te planinskom selu Masuleh, poznatom po terasastim građevinama. Pustinjom preko hodočasničkog Kashana stiglo se zatim do Yazda, centra zoroastrizma. Prema toj religiji, mrtva tijela onečišćuju zemlju pa su izgrađeni Tornjevi tišine, kružne građevine na kojima su se preminuli ostavljali lešinarima.

Život buja na jednom od najvećih svjetskih trgova UIsfahanu, koji se prostire na gotovo 90 000 metara četvornih. Ljepota džamija, mostova, palača i ulica donijeli su gradu nadimak Biser svijeta. Usljedio je posjet Shirazu -iranskoj Ateni, čuvenom po vinima, književnicima, bajkovitim vrtovima, poznatom i kao rodno mjesto pjesnika i nacionalnog junaka Hafeza. Posljednja destinacija putnika bio je Perzepolis koji je Darije I. dao sagraditi a Aleksandar Veliki zapaliti. Vrata nacije i stupovi palače Apadana dio su ostataka monumentalnih građevina ovog fascinantnog mjesta.

Doista je teško opisati svu ljepotu i kulturu zemlje koju neki nazivaju našom pradomovinom ali ovo zanimljivo predavanje svakako je pomoglo naslutiti dio čarolije Perzije.