Tartuffe u modernom ruhu
Iako napisana u 17.stoljeću, tema Moliereove drame vrlo je aktualna i u njoj lako možemo prepoznati licemjerje i lažno poboštvo kojima smo danas okruženi, a sama riječ Tartuffe u mnogim jezicima postala je sinonim za licemjera.
U subotu, 19. srpnja, u Galeriji umjetnina u sklopu Splitskog ljeta odigrana je predstava Tartuffe. Radi se o predstavi koja je ujedno diplomski rad studenata Akademije dramskih umjetnosti iz Zagreba, u klasi Kreše Dolenčića, koji je ujedno i režiser predstave. Osim na Splitskom ljetu gostovali su i na Dubrovačkim ljetnim igrama, a među zagrebačkom postavom našla se i jedna Splićanka - Lukrecija Tudor, kćerka poznate splitske glumice Brune Bebić Tudor.
Tartuffe, jedna od najpoznatijih Moliereovih drama, priča je o pobožnom puritancu gospodinu Tartuffeu koji postaje obiteljski prijatelj bogatog gospodina Oregona i njegove majke. Dok svi ostali članovi obitelji vide da se rade o glumljenom puritanštvu i neiskrenom čovjeku, gospodinu Oregonu oči su potpuno zamagljene. - Poštenjak u svima zavist budi - objašnjava sebi i drugima te kao izraz svoje naklonosti odlučuje svoju kćerku prisiliti da se uda za Tartuffea. - Slomit ću ti ruke, potpiši vjenčani ugovor -tjera patrijarhalni otac sirotu Marianneu, koja je već zaručena i voli drugog jer što ti to srce teže prima bit ćeš bliže nebu i višim radostima.
Dok je gospodin Tartuffe toliko svet da mu i sam pogled na naznaku služavkina dekoltea stvara nelagodu, pa ona mora nositi rubac u zubima dok servira kavu, istovremeno pokušava ugrabiti priliku da fizički iskoristi Oregonovu suprugu. - Zar nije nebo cilj svih vaših težnja? - čudi se ona, no Tartuffe odgovara: - Ako sam pobožnjak, ja sam ipak čovjek, ja nisam anđeo bez mana. Čovjek nije svet, njime vlada tijelo - te objašnjava kako će njemu grijesi biti oprošteni jer je svet čovjek, a i uostalom zlo je tek onda zlo kad za njega se zna, a grijeh i nije grijeh ako je obavijen šutnjom. Tako pobožnom Tartuffeu ne smeta što je Oregon radi njega prokleo i otjerao vlastitog sina te, kad mu Oregon prepiše svu svoju imovinu, to prihvaća ne zato što ga zanima materijalno već da imutak i baština ne bi došli u loše ruke. Iako Molierova drama donosi sretan kraj, u kojem je Tartuffe razotkriven kao licemjer i varalica, u Dolenčićevoj verziji Oregonova je obitelj razorena, on je deložiran te mu bez obitelji i imovine ne preostaje drugo nego da si puca u glavu.
Iako napisana u 17.stoljeću, tema Moliereove drame vrlo je aktualna i u njoj lako možemo prepoznati licemjerje i lažno poboštvo kojima smo danas okruženi, a sama riječ Tartuffe u mnogim jezicima postala je sinonim za licemjera.
U 23 sata publika je velikim pljeskom ispratila mlade glumce, a niti jedno sjedalo u dvorištu Galerije umjetnina nije ostalo nepopunjeno. Posebna zanimljivost bila je što nije bilo klasične pozornice, pa su glumci bili okruženi publikom sa svih strana, istovremeno koristeći cijeli prostor i hodnike galerije.
- Energija je bila super, a izvedbeni dio odličan - pohvalila je studente pulska dramaturginja Ana-Marija Fabijanić. Ivi Šimić, bivšoj polaznici Gradskog kazališta mladih, svidjelo se kako je prostor iskorišten te je istaknula da se vidjelo da glumci guštaju glumit, a Josipa Ledinu posebno se dojmilo korištenje modernih gadgeta, mobitela i kamera, u interpretaciji drame iz 17.stoljeća. - Predstava je bila izrazito teška, ali glumci su je dobro iznjeli. Vidi se da imaju talenta i da naporno rade - zaključio je.