Studenti reagiraju na javni linč
Nakon što je profesor Jović FPZG-a izrazio stav da se referendum o odcjepljenju od Jugoslavije nije odvijao u liberalnim okolnostima, izložen je medijskom linču, na što su reagirali i studenti FPZG-a.
Referendum kao kanal aktiviranja i umrežavanja građana sve se češće koristi. No, referendum je istovremeno i platforma na kojoj se jasno ispoljavaju i sve radikalnije podjele građana - dokaz je tome i javni linč profesora Dejana Jovića s Fakulteta političkih znanosti.
Naime, nakon što je profesor Jović izrazio stav da se referendum o odcjepljenju od Jugoslavije nije odvijao u liberalnim okolnostima zbog političkih pritisaka, izložen je linču u javnom prostoru, počevši od tiskanih i virtualnih medija pa sve do plakata koji su se pojavljivali na FPZG-u. Takva reakcija na iznošenje mišljenja (koje je, bitno je naglasiti, bilo argumentirano i lišeno napada ad hominem) nesumnjivo ima negativan utjecaj na sve sudionike javnog prostora, pa tako i na mlade koji su govoru mržnje izloženi a činjenica da je takav govor dobio priličan medijski prostor, zahtjeva i reakciju. Upravo zato objavljujemo reakciju upravo mladih, odnosno Kluba studenata Fakulteta političkih znanosti, koji su prepoznali opasnost od takvog diskursa i koji su takav napad osudili.
Klub studenata Fakulteta političkih znanosti ovim putem osuđuje linč kojem je zbog svojeg članka objavljenog u časopisu Politička misao proteklih tjedana izložen prof. Dejan Jović. Javni progon profesora Jovića manifestirao se već u nekoliko navrata u cijelom nizu medija. Kulminacija progona dosegnuta je u četvrtak 9. listopada, kada su na ulazu u zgradu Fakulteta političkih znanosti osvanuli upadljivi plakati sa svrhom šikaniranja profesora Jovića.
Potreba za reakcijom Kluba studenata djelomično proizlazi i iz želje da sačuvamo integritet Fakulteta političkih znanosti, koji nije na adekvatan način stao u obranu svojeg zaposlenika i svoje discipline.
No, ne radi se tek o integritetu institucije, već i discipline u cjelini. Isti oni pripadnici i pripadnice profesorskog kolektiva, koji redovito upozoravaju na problem nepriznatosti i neafirmiranosti politologije u hrvatskom društvu, nisu se ni na koji način usprotivili paušalnom tumačenju rada profesora Jovića. Iako to nije znanstveni rad, rad o kojem govorimo je argumentiran i utemeljen na stvarnom proučavanju političkih procesa uz vrlo elaborirano korištenje politologijskog pojmovlja te je k tome objavljen u najznačajnijem politološkom časopisu u Hrvatskoj.
Naposljetku, ne radi se tek o dostojanstvu institucije ili discipline, već činjenici da fakultet kao zajednica studenata i profesora ima znatnu društvenu odgovornost prema pojavi radikalizacije, posebno kad se takva radikalizacija pojavljuje u obliku šikaniranja na ulazu u njegovu vlastitu zgradu. Ignoriranje eklatantnog primjera kršenja prava na slobodu mišljenja pod vlastitim prozorom ocjenjujemo kao krajnje nedopustivu pojavu.
Klub studenata Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu
(KSFPZG)