Stipo Margić : Sanjam svijet u kojem će sve barijere prema osobama s invaliditetom biti srušene

30_11_2024 / 18:08h  |  Autor: Kristina Tešija  |  Foto: Miroslav Lelas
Stipo Margić : Sanjam svijet u kojem će sve barijere prema osobama s invaliditetom biti srušene

Razgovor s predsjednikom udruge Liberato.

U novom izdanju temata Hoću grad za mlade! razgovarali smo sa Stipom Margićem, suosnivačem i predsjednikom udruge Liberato koja je posvećena zalaganju za uklanjanjem barijera za uspješnu socijalnu integraciju mladih osoba s invaliditetom u društvo, kao i lakšem uključivanju mladih i osoba s invaliditetom na tržište rada pružanjem edukacija u području tehničkih, digitalnih i poslovnih vještina te poticanjem mladih i osoba s invaliditetom na uključenost u radu društvene zajednice.

Suosnivač si udruge Liberato s kojom si pokrenuo nekoliko projekata, jedan od kojih je interaktivna mapa Liberato Maps s označenim pristupačnim mjestima za osobe s invaliditetom. Možeš li nam, za početak, reći kako je došlo do ideje o ovom projektu i pokretanju udruge? Koje značenje stoji iza imena udruge, s kim si je pokrenuo i kako udruga funkcionira danas, na što ste fokusirani?

Tijekom planiranja moje rođendanske zabave primijetili smo kako nedostaju informacije o pristupačnosti objekata za osobe s invaliditetom u Splitu. To nas je motiviralo da osmislimo rješenje koje bi omogućilo lakši pristup tim informacijama, i tako je nastala ideja o Liberato Mapi.  Liberato dolazi od latinske riječi koja znači "oslobođeni", a u našem slučaju simbolizira slobodu kretanja za sve. Udrugu sam osnovao zajedno s Mijom Matijevićem i Ivanom Ivančevićem, a danas brojimo 44 članova i 17 volontera. Naš trenutni fokus je na širenju Liberato Mape i podizanju svijesti o izazovima s kojima se suočavaju mlade osobe s invaliditetom.

Ostanimo još malo na temi interaktivne karte Liberato Maps"; riječ je o jednom od 12 dobitnih projekata za financiranje studentskih aktivnosti, a donio ti je i Rektorovu nagradu. Možeš li nam približiti proces istraživanja i rada na razvoju ove mape? Na koje sve načine ova interaktivna karta pomaže ne samo osobama s invaliditetom već i zaposlenicima/predstavnicima prostora otvorenih javnosti? Koliko korisnika koristi mapu, imate li podatke o brojkama i povratne informacije? Koje sve gradove karta obuhvaća, osim Splita?

Proces razvoja Liberato Mape zahtijevao je detaljno istraživanje, terensko ispitivanje objekata i blisku suradnju s korisnicima. Karta prvenstveno pomaže osobama s invaliditetom u planiranju svakodnevnih aktivnosti i olakšava im kretanje. Također, vlasnicima objekata pruža uvid u potrebne prilagodbe kako bi njihovi prostori postali pristupačniji osobama s invaliditetom. Mapa trenutno sadrži preko 1300 označenih lokacija, a postoji kao web i mobilna aplikacija. Godišnje bilježimo oko 200.000 pregleda. Posebno nas vesele pozitivne povratne informacije korisnika jer to znači da mapa koristi onima kojima je i namijenjena, a to je zapravo i najvažnije. Osim Splita, karta obuhvaća gradove kao što su Zadar, Trogir, Omiš, Makarska, Kaštela, Zagreb, Dubrovnik, Metković, Hvar, Ploče, Pula i općina Lovran.

Kako bi, s obzirom na dugogodišnji rad na interaktivnoj mapi, ocijenio pristupačnost Splita? Gdje vidiš najviše prostora za napredak? Smatraš li da su predstavnici gradske uprave i institucija dovoljno senzibilizirani za ovu temu?

Pristupačnost Splita se postepeno poboljšava, posebno u centralnim dijelovima grada. No, prostora za napredak itekako ima, posebno u privatnom sektoru. Smatram da gradska uprava i institucije pokazuju senzibilnost prema osobama s invaliditetom, ali često nemaju uvid u njihove stvarne potrebe. Potrebno je više komunikacije i konzultacija s osobama s invaliditetom kako bi se donosile ispravne odluke.

Tko vam je bio najveća potpora u razvijanju ove mape? Kako ocjenjuješ suradnju sa Sveučilištem i Gradom?

Najveću potporu imali smo od Sveučilišta u Splitu, s kojim imamo izvrsnu suradnju kao i s Grad Splitom. Njihova podrška je bila ključna u razvoju projekta.

Jesi li osobno bio aktivan u udrugama i poznavao civilnu scenu prije nego što si osnovao svoju udrugu? Jesi li na tom putu nailazio na prepreke? Što ti je registracija udruge omogućila u profesionalnom i aktivističkom smislu?

Prije osnivanja udruge nisam bio aktivno uključen u rad drugih udruga. Osnivanje Liberata omogućilo mi je razvijanje novih znanja i vještina, posebno u profesionalnom smislu. U aktivističkom djelovanju, pokretanje udruge omogućilo je da naš glas, kao i moje osobno zalaganje, bude snažniji i da dopremo do šire javnosti.

I sam si osoba s invaliditetom, s dijagnozom rijetke Friedreichove ataksije. U intervjuima s tobom nailazim na humor u vezi s dijagnozom i svakodnevnim životom. Možeš li našim čitateljima približiti što stoji iza dijagnoze Friedreichova ataksija i kako je utjecala na tvoj život, ne samo kroz izazove, već i kroz teme kojima se baviš?

Friedreichova ataksija je neurološka bolest koja utječe na koordinaciju i pokretljivost. Iako donosi svakodnevne izazove, nastojim joj pristupati s dozom humora jer vjerujem da pozitivna perspektiva i humor olakšavaju suočavanje s poteškoćama. Zavući se kući, sažalijevati i dignuti ruke od svog života meni nije bilo opcija. Ova dijagnoza me zapravo potaknula da se aktivno bavim temama vezanim uz pristupačnost i prava osoba s invaliditetom. Možda će zvučati čudno, ali je oblikovala moj osobni, profesionalni i aktivistički put.

Koliko ti je, kao osobi s invaliditetom, dostupnost tehnologije olakšala svakodnevni život?

Tehnologija igra ključnu ulogu u svakodnevnom životu osoba s invaliditetom, uključujući i mene. Omogućava mi obavljanje svakodnevnih aktivnosti na učinkovitiji i kvalitetniji način. S obzirom na to da sam i sam magistar inženjer računarstva, tehnologija mi je posebno bliska i smatram je važnim alatom za poboljšanje kvalitete života općenito, a posebno osoba s invaliditetom.

Za kraj, možeš li nam reći - i inspirirati naše čitateljice i čitatelje - na koje sve načine smatraš da mlade osobe s invaliditetom mogu biti aktivni zagovaratelji promjene u društvu? Na koje si ti sve načine istupao i još istupaš s ciljem podizanja vidljivosti tema koje se tiču kvalitete života osoba s invaliditetom?

Mlade osobe s invaliditetom mogu biti zagovaratelji promjena tako što će otvoreno govoriti o problemima s kojima se suočavaju i predlagati konkretna rješenja. Vrijeme u kojem se osobe s invaliditetom sažalijevaju dok one sjede, šute i pasivno promatraju je prošlo. Ključno je biti iskren i transparentan u komunikaciji jer samo tako možemo potaknuti stvarne promjene. Osobno se zalažem za poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz razne projekte, javne nastupe i suradnju s institucijama i sanjam svijet u kojem će sve barijere prema osobama s invaliditetom biti srušene.

Ovaj sadržaj realiziran je kroz projekt "Hoću grad za mlade!" koji je sufinanciran sredstvima Grada Splita te ne odražava nužno stajališta donatora.