Spremni za Not another rock FeST

12_06_2014 / 13:45h  |  Autor: KMaja  |  Foto: Miroslav Lelas
Spremni za Not another rock FeST

Not another rock feST prilika je za mlade koji naginju alternativnom i žešćem glazbenom izričaju da sudjeluju bilo kao izvođači, bilo kao publika. Mladi alternativci time su dobili dodatni prostor koji itekako fali, smatraju organizatori.

 Na tvrđavi Gripe će se u petak, 13. lipnja, održati drugi po redu Not another rock feST. Nastao na temeljima MIJOC entertejmenta, glazbene manifestacije koju su godinama organizirali učenici splitske III. gimnazije uz pomoć ravnateljice Mirjane Matijević, Not another rock feST prilika je za mlade koji naginju alternativnom i žešćem glazbenom izričaju da sudjeluju bilo kao izvođači, bilo kao publika.

Priču iz prve ruke o NARF-u i sceni iz njihove perspektive ispričali su nam Jakov Matas i Ivan Tešija, koji su se ove godine prihvatili organizacije festivala.
– Ideja o promjeni imena došla je lani. Do tada su se organizacijom bavili učenici koji su izašli iz naše škole, a prošle se godine u organizaciju uključio Jakov Matas kao tadašnji maturant – objašnjava Ivan, a Jakov dodaje da su se zbog manjka bendova iz III. gimnazije i potencijala u samom koncertu odlučili otvoriti prema svim ostalim školskim bendovima. –Želimo dati priliku mladima nastupiti pred prilično velikom publikom za splitske okvire – ističe Jakov.

Pri organizaciji, slažu se obojica, veliku im je pomoć pružila ravnateljica ali i bivši organizatori koji su ih svojim iskustvom uputili na prava vrata. – Osobno mislim da je definitivno najteža organizacija bila momcima koji su započeli s koncertom, jer početak je uvijek najteži. Svaki je sljedeći put jednostavnije jer ostaju kontakti, a ljudi cijene ovakve tradicije i rado izlaze u susret po pitanju bilo čega – kaže Jakov, a Ivan posebno ističe Ivana Kralja koji im je pomogao odraditi audiciju za bendove.
Nakon malog milijuna audicija, kako je rekao Ivan, odlučili su se za bendove Kob, Sykhira, Horizont, Go Lilly, Emergency Landing i The Splitters. Kob i Horizont već su se profilirali na lokalnoj sceni dok ostali, kaže Jakov, probijaju svoj put svirkama. – Bendovi koji nastupaju zapravo su prilično popularni na splitskoj underground sceni – kaže Ivan. – Ima tu svega pomalo – od dobrog starog rocka preko bluesa do žešćih bendova koji sviraju heavy/thrash metal. Mislim da se može pronaći po nešto za svakoga tko voli rock – smatra Ivan, a Jakov dodaje da za mnoge odlične bendove nažalost nisu našli mjesto na festivalu, što dovoljno govori o kvaliteti izabrane šestorke.

Glazbeni ukus mlađe populacije često je na tapetu i predmet zgražanja starijih, rođenih na vrijeme da odrastaju kao sretna djeca, a što mladi na to kažu? – Ovaj koncert postoji iz baš tog razloga, da ponudi nekakvu alternativu. Split općenito treba potaknuti svoje mlade da razviju kritičku svijest o glazbi, ali kako će je razviti kada su jedini veliki koncerti upravo ta ista glazba za koju komentiramo da bismo trebali maknuti mlade od nje. Razumljivo, ti koncerti organizatorima donose novac, ali treba razmišljati i o budućnosti mladih, ne samo o novcu – mišljenja je Jakov, a Ivan ističe da, odrastajući uz klasike poput The Beatels, The Rolling Stones ili Iron Maiden, praktički do srednje škole nije ni imao dodira sa glazbom poput turbo folka. – Kada odrastete uz Hendrixovu i Claptonovu gitaru, harmonika vas i ne oduševi previše – kaže Ivan.

Što se mjesta za izlazak tiče, mladi alternativnijeg glazbenog ukusa, kaže Jakov, nemaju dovoljno lokacija gdje se mogu zabaviti. – Mladi imaju Matejušku, odnosno Dom, kao standardna okupljališta za druženje, a na koncerte i slušaone odlaze u Kocku, Quasimodo, Split Circus, O'Haru. Ne može se reći da nema lokacija, ali opet to nije dovoljno za ovako velik grad – smatra on.

Usprkos nedostatku klubova, slažu se, scena buja. – Doživio sam pozitivno iznenađjenje kada su počele audicije za NARF, među bendovima koje smo poslušali ima mnogo onih koji su zaista kvalitetni i nije bilo lako donjeti odluku koji će nastupiti u petak na koncertu. Splitska alternativna scena polako raste i skupljaju se momci i cure koji vježbaju po garažama i podrumima iz čiste ljubavi prema glazbi i to je najbitnije – prenosi Ivan svoje iskustvo.

Neafirmiranih bendova je danas, smatra Jakov, previše, nemaju gdje izaći iz garaže jer su koncerti na kojima sviraju potpuno neafirmirani bendovi iznimno rijetki, a i ne budu, prema njegovom iskustvu previše posjećeni. – Splitska scena nije razvila adekvatnu međusobnu podršku, na kojoj bi stvarno trebala poraditi – ističe Jakov, a Ivan dodaje da bi definitivno trebalo biti više događanja za mlade koji slušaju alternativnu glazbu. – Tu se ipak radi o velikom broju mladih i nije u redu da nas se zanemaruje i da nemamo mjesto za izlazak – zaključuje Ivan.