Obrazovni sustav često sporo prati potrebe industrije, zato je tu DUMP

28_11_2024 / 20:17h  |  Autor: Kristina Tešija  |  Foto: DUMP
Obrazovni sustav često sporo prati potrebe industrije, zato je tu DUMP

Razgovor s Andreom Zečević.

U novom razgovoru u sklopu temata Hoću grad za mlade! kontaktirali smo udrugu mladih programera DUMP, za koju vjerujem da je većina splitskih studenata i studentica makar čula. Ako niste, prenosimo njihov opis prvih koraka ove udruge kao uvod u ovaj tekst: "Od 2008. godine mladi programeri s FESB-a i učenici splitskog MIOC-a održavali su Škole Osnova Programiranja i išli na razna natjecanja. Uvijek se rado sjećamo svjetskog finala Imagine Cupa natjecanja u Poljskoj. Dok smo se uz pizzu i geek igre družili u računalnim labovima na FESB-u, razmišljali smo je li to sve što možemo ponuditi lokalnoj zajednici. Tada se rodila ideja formalnog osnivanja Udruge, koja je svojim ostvarenjem i početnim radom počela širiti kako vlastite horizonte, tako i one budućih članova."

Sa mnom je razgovarala Andrea Zečević, članica marketing i development tima, voditeljica projekta DUMP Days 2025 i članica uprave, a predstavila nam je program DUMP Internship putem kojeg se zainteresirani mladi mogu usavršiti u vještinama programiranja, marketinga, multimedije i dizajna, ali i uključiti u rad udruge.

Na koji se način mladi mogu uključiti u vaš rad? Kako dolaze / saznaju za vas? Tko su mladi koji se uključuju u vaš rad?

Za nas i naše projekte mladi uglavnom saznaju preko društvenih mreža ili na predstavljanjima na fakultetima. Preko Instagrama i Facebooka oglašavamo sve naše projekte i upravo tu dosegnemo najviše publike. Udruga djeluje u četiri različita područja; programiranje, multimedija, dizajn i marketing. Članovi, a i zainteresirani za naše projekte su uglavnom studenti s FESB-a, PMF-a i EFST-a. No to nije pravilo, na Internship se prijave i studenti s drugih sastavnica Sveučilišta u Splitu. Na primjer na  Internshipu iz marketinga smo imali studente s arhitekture i medicine, a dizajn je prošle godine završio jedan student s pomorskog fakulteta. Prijavljuju se i učenici, uglavnom iz MIOC-a i Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju. 

Do 19. listopada bile su otvorene prijave za DUMP Internship program; šestomjesečni besplatni program edukacije za mlade od 16 do 24 godine. Kandidati se mogu prijaviti preko naše web stranice na jedno ili više područja u kojima djelujemo; marketing, dizajn, programiranje i multimedija. Nakon što se uspješno završi edukacija osoba ima priliku postati član/ica Udruge. 

Na Internship mladi uglavnom dolaze jer žele naučiti nešto novo ili uz fakultet/školu poboljšati znanje u području za koje se obrazuju. Obrazovni sustav često sporo prati potrebe industrije pogotovo u području developmenta. U DUMP-u se radi na novim tehnologijama, postoji puno projekata na kojima se može steći iskustvo timskog rada, surađuje se između područja. Sve je to mladima zanimljivo i na kraju dana jedno korisno iskustvo prilikom zapošljavanja. 

Koje konkretne praktične vještine mladi mogu usavršiti uključivanjem u vaš rad? Imaju li mladi mogućnost naučiti ove vještine u sistemu redovnog obrazovanja?

Na Internshipu se predavanja održavaju vikendom, a preko tjedna pripravnici rješavaju domaću zadaću. Svaka zadaća se pregledava od strane predavača koji pripravnicima šalju review s komentarima. Ti komentari  koriste osobi za sljedeći domaći rad, a dajemo i zajedničke domaće radove. To su domaći gdje, na primjer, zajedno na njemu rade osoba iz marketinga i multimedije ili programiranja i dizajna. Tako se uči timskom radu, ali i radu s kakvim bi se osoba susrela unutar udruge ili neke IT firme. Pripravnici mogu organizirati i teambulding za članove i pripravnike i tu imaju priliku razvijati organizacijske vještine i vještine vođenja projekta. Nakon šest mjeseci organizira se Internship Cup gdje se svi oni koji su došli do kraja programa podjele u nekoliko grupa. Svaka grupa idealno ima osobu iz dizajna, programiranja, multimedije i marketinga. Grupe se međusobno natječu na način da dobiju neku domenu unutar koje trebaju razviti proizvod, aplikaciju za tržište. Za to imaju tri tjedna, a ocjenjuje ih stručni žiri sastavljen od lokalnih IT stručnjaka. 

Nakon Internship Cup-a, pripravnici volontiraju na našoj DUMP Days konferenciji koju svake godine posjeti oko 2000 mladih. Zajedno s članovim Udruge pripremaju prostor nekoliko dana prije, a na samoj konferenciji obavljaju zadatke kao što su podjela akreditacija posjetiteljima, predstavljanje DUMP-a na našem štandu itd. 

Brojne su vještine koje mladi mogu naučiti, ovisno o području koje ih interesira. Kada govorimo o programiranju, uči se verzioniranje koda (Git, GitHub), C#, OOP, modeliranje baze, SQL, HTML, CSS, JavaScript, React, Nest; u domeni marketinga uče se osnovni marketinški pojmovi, PR, copywriting, društvene mreže, oglašavanje (Meta Ads, Google Ads), email marketing; u području multimedije fotografija, rad s foto opremom, obrada fotografije, videomontaža, produkcija događaja; dok u domeni dizajna uče se vještine brandinga, grafičkog dizajna, Adobe Illustrator, Photoshop, Figma, UX/UI. Na generalnim predavanjima, pripravnici uče vještine javnog nastupa, email komunikacije, organizacije događaja i dizajn sprint.

Pružate li mentorsku ili peer-to-peer podršku mladima koji se uključe u vaš rad?

Da, predavači na DUMP Internshipu su članovi Udruge. Oni sastavljaju predavanja i daju projektni zadatak koji se rješava do sljedećeg predavanja. Pripravnici se u bilo kojem trenutku mogu javiti s upitom ako im treba pomoć ili savjet oko nečega. Svi radovi se pregledaju i daju komentari kako bi osoba napredovala i znala što popraviti u sljedećoj zadaći.

Jesu li neki od vaših članova nastavili svoj profesionalni put u smjeru vještina koje su usavršili angažmanom u radu vaše organizacije?

Nekolicina članova se odmah po završetku ili ubrzo nakon završenog Internshipa zaposlila u nekoj od lokalnih IT tvrtki. Neki od njih danas imaju i svoje tvrtke. 

Prošle godine se na Internship prijavilo 300 mladih, primljeno ih je 60, a njih 9 je postalo članovima. Drago nam je da interes odnosno broj prijava iz godine u godinu raste. Za veliki interes odgovorni su bivši i trenutni članovi koji iz generacije u generciju kvalitetno prenose znanje. 

Mi kao studenti - volonteri imamo ograničene resurse i ne možemo primiti svakoga. Predavanja se održavaju na FESB-u koji nam ustupi svoje prostorije, a predavači i oni koji ispravljaju domaće smo mi. Nas je svega najviše 10ak po području i nismo u mogućnosti pratiti napredak više od 20ak pripravnika (po području).

Uključujete li mlade s manje mogućnosti u svoj rad?

DUMP već nekoliko godina održava i radionice o osnovama korištenja računala i sigurnosti na Internetu djeci iz doma Maestral. Na Internship, ali i na bilo koji drugi DUMP projekt, može se prijaviti bilo tko. Bitno je da osoba ima volju i želju da uči i napreduje. Važno nam je da je osoba odgovorna i redovito dolazi na predavanja. Time osim što kontinuirano radi i napreduje, pokazuje poštovanje prema predavačima, volonterima kojima jako puno vremena treba da organiziranju i održe ovakav projekt.