Niki Krstičević: Ja ne mogu promijeniti svijet, ali mi možemo
Razgovor sa svestranim studentom.
U sklopu temata "Hoću grad za mlade!" donosimo razgovor s Nikijem Krstičevićem, studentom prve godine pomorske nautike Pomorskog fakulteta u Splitu. Niki je već pokazao izniman angažman; tijekom srednjoškolskog obrazovanja, kao učenik ribarsko-nautičkog smjera Pomorske škole u Splitu, kroz projekte školske eko grupe “Zdravo more” aktivno se uključio u zaštitu mora i okoliša. Kao maturant, bio je proglašen učenikom generacije te je primio nagradu Grada Splita za najbolje učenike Splita. Na samom početku našeg razgovora, Niki mi je otkrio i da dogodine planira započeti i još jedan paralelan studij, iako još nije siguran koji, ali vjeruje da će biti riječ o studiju koji je bliže povezan sa zaštitom okoliša i biologijom mora. Osim navedenih tema, Nikija zanimaju zaštita prirode, povijest i kulturna baština Hrvatske, klasični jezici, konzervacija i restauracija, a veliki je ljubitelj umjetnosti i opere. Što nam je svestrani Niki otkrio o svojim proteklim i budućim angažmanima, pročitajte u nastavku.
Bio si aktivni član eko grupe "Zdravo more" u Pomorskoj školi Split o kojoj se piše u superlativima i s kojom si osvojio i neke nagrade. Što je, za početak, "Zdravo more"? Kako ste se okupili, kada, kakve ste projekte proveli dosad, nešto što bi istaknuo?
"Zdravo more" je učenička eko grupa ribarsko-nautičkog smjera Pomorske škole u Splitu. Sama grupa svoje početke ima u 2020. kada je kroz UNICEF-ov program Upsfiht osvojila financijska sredstva za provedbu projekta koji je za cilj imao potaknuti pojedince na mini eko akcije u morskom i priobalnom području čime bi sudjelovali u nagradnom natječaju. Svaki pojedinac trebao je iz prirode ukloniti minimalno 10 komada otpada, pravilno ih zbrinuti te sve to fotografirati i poslati na naš e-mail. Po završetku natječaja, slučajnim odabirom nagradili smo 50 osoba, a nagrade su bile narukvice sa srebrnim privjeskom nautičkog motiva. Tada smo također kreirali i Instagram stranicu @zdravomore.eko gdje redovno objavljujem edukativni sadržaj o moru. Proveli smo brojne projekte poput Tradicijom komiških ribara te Baby boom liganja, organizirali i sudjelovali na desecima eko akcija i prezentirali grupu i ekologiju mora na međunarodnom sajmu ribarstva Crofish. Temeljni su dio grupe i aktivnosti s podvodnim dronovima kojima snimamo podmorje, mjerimo i bilježimo temperaturu te uklanjamo otpad.
Možeš li nam prokomentirati akcije čišćenja mora, podijeliti neku anegdotu, nešto što te iznenadilo i šokiralo? Pročitala sam informaciju da su iz akcija čišćenja mora proizašli i izložba i dokumentarac, o čemu je riječ?
Eko akcije čišćenja mora i obale najčešće su organizirane vikendom te samim time u izvannastavno - slobodno vrijeme učenika, ali to nikad nije smanjivalo moj interes za sudjelovanjem, a jednako tako ni interes mojih kolega. Eko akcije odlično su i prijateljsko druženje, a ono što je najbitnije je da su čin dobrote prema okolišu, okolišu u kojem živimo i kojega smo dio. Nažalost, postoje brojni trenuci koji su me u eko akcijama šokirali, poput pronalazaka više kontejnera za komunalni otpad, strojeva, motora, nebrojeno automobilskih i traktorskih guma pa sve do sanitarnog i kućanskog namještaja. Takva iskustva dodatan su poticaj na djelovanje u čišćenju i zaštiti okoliša, ali stvaraju i potrebu da se tema ekologije i zagađenja, iako je relativno zastupljena u javnosti, više i živopisnije približi građanstvu. S idejom senzibiliziranja javnosti, iz svih aktivnosti eko grupe Zdravo more, u studenom 2023. u Prirodoslovnom muzeju u Splitu postavili smo edukativnu multimedijalnu izložbu naziva Postani čuvar Jadranskog mora. Na izložbi smo kroz 40 panoa predstavili naše djelovanje i temeljito obradili ekološke izazove te vrijednosti, važnosti i ljepote Jadrana. Izložbu je za njenog trajanja posjetilo preko 2500 ljudi, među kojima brojni učenici osnovnih i srednjih škola, profesori, studenti i građani, a tiskan je prigodni katalog.
Na osnovu svoga rada, eko grupa Zdravo more izabrana je za najbolji srednjoškolski eko projekt u Republici Hrvatskoj za 2022. zbog čega smo projekt također predstavili i u Europskom parlamentu u Strasbourgu. Ove godine u studenom, nakon samo četiri godini od postojanja grupe, Pomorskoj školi u Splitu za eko grupu Zdravo more dodijeljen je European Ultramarine Blue School certifikat za promicanje plavog obrazovanja i pismenosti, razina certifikata koju posjeduje još samo osam škola u Europskoj uniji.
Na koje si se još načine dosad angažirao tijekom srednjoškolskog školovanja? Možeš li mi prokomentirati svoj angažman u Vijeću učenika? Zašto si se odlučio uključiti, koliki je bio interes među učenicima/ama za ovakav angažman, koje su teme i pitanja kojima ste se bavili?
Kroz cijelo svoje školovanja uključivao sam u sve školske i izvannastavne aktivnosti koje su mi se pružale, kroz njih sam stekao vrijedna iskustva, ali i lijepe uspomene. Najviše sam bio angažiran kao član i četverogodišnji predstavnik grupe Zdravo more te kao administrator Instagram stranice @zdravomore.eko.
Bio sam član Vijeća učenika i Odbora za kvalitetu svoje srednje škole te sam svojim zalaganjem započeo obilježavanja Međunarodnog dana srednjoškolaca, a ono što je većini učenika najdraže je to što se po mom prijedlogu Vijeće učenika izborilo da se taj dan obilježi skraćenim trajanjem nastave i izostankom usmenog ispitivanja. Također je na moj prijedlog u školu uvedena besplatna Eduroam internet mreža za učenike i nastavnike.
Iz osobnog iskustva mogu reći da interes za pozitivnim djelovanjem kroz Vijeća učenika uvijek postoji, ali je čest slučaj da učenici ne znaju koje su sve mogućnosti Vijeća, među kojima je i sudjelovanje predstavnika Vijeća na svim sjednicama Nastavničkog vijeća kada se na njima donose kurikuli i svi drugi opći akti koji se direktno tiču učenika.
Vidiš li se u nekim drugim oblicima angažiranog djelovanja, ne samo vezano uz struku?
Sebe, kao student, u budućnosti i dalje vidim u angažiranom javnom djelovanju. Danas sam vanjski projektni suradnik eko grupe Zdravo more te na daljnjem razvoju tog projekta radim sa svojom srednjoškolskom razrednicom i mentoricom grupe prof. Marijanom De Marchi koja je za nas učenike bila pokretač i poticatelj u angažiranju za dobrobit šire zajednice, te mogu reći da bez nje projekti grupe ne bi bili ostvarivi. Takvi profesori uistinu su blago našeg društva.
Za kraj, imaš li neku poruku mladima iz Splita i okolice - zašto bi se trebali angažirati oko pitanja i tema koji su im bitne?
Uvijek smatram da bi se svaka individua društva trebala angažirati na svoju i opću dobrobit i da su zajednička nastojanja ključ uspjeha jer ja ne mogu promijeniti svijet, ali mi možemo.