Mladi o sezonskim poslovima: prilike, izazovi i (ne)pošten tretman poslodavaca

Iskustva mladih u Splitu.
Turistička sezona u Dalmaciji u punom je jeku, a s njom i sezonski poslovi koje odrađuju brojni mladi ljudi. Poslovi u turizmu, ugostiteljstvu, trgovini i srodnim djelatnostima često su prvi korak u radnom iskustvu za studente i mlade koji traže dodatni prihod. No, kako izgleda stvarnost rada tijekom sezone? Koji su im uvjeti, koliko je teško pronaći posao i osjećaju li se pošteno tretirani? Razgovarali smo s nekoliko mladih Splićana koji su nam ispričali svoja iskustva
Pred našu kameru stali su Irena koja trenutno radi u muzeju, Ante koji radi u trgovini, Laura koja obavlja posao u hotelu kao spremačica, te Dora i Nino koji konobare.
Na pitanje jesu li zadovoljni radnim uvjetima i satnicom većina je dala potvrdne odgovore. Ante je istaknuo fleksibilnost radnog vremena kao važan plus, a Nino je u pozitivne aspekte nadodao i dobru ekipu i atmosferu.
"Pa, znate kako se kaže, uvijek može bolje", priznala je Irena. "Ali evo, neću se žaliti. Ima i gore od ovog." Većini nije bilo teško pronaći sezonski posao. Nino naglašava da ima dosta studentskih poslova, a slično mišljenje dijeli i Ante koji potvrđuje široku ponudu poslova preko studentskog centra. Laura dodaje kako dostupnost poslova ovisi o vrsti posla, dok Dora priznaje da joj je posao konobarice na Hvaru osigurala poznanica.
Na pitanje o poštenju poslodavaca prema mladima tijekom sezone mišljenja su bila podjeljena. Nino smatra da tretman poslodavca ovisi o radnom mjestu.
"Ovisi gdje se radi. Naravno, ima neki koji su bolji, neki koji su loši, ali sve u svemu mislim da je okej", rekao nam je, a sa njim se složila i Laura koja ne bi mogla situaciju procijeniti ni kao skroz lošu, ali kao ni skroz dobru. Irena, s druge strane, ističe kako je na vlastitoj koži doživjela loš tretman i izrabljivanje mladih. Posebno je naglasila nepravedno isplaćivanje minimalne satnice koja bi u srcu sezone trebala biti veća. Ante, pak, tvrdi kako su poslodavci bili pošteni prema njemu.
"Po svom iskustvu jesu, ali po prijateljima znam da iskustva mogu biti drugačija", istaknuo je.
S obzirom na trenutnu ulogu turizma u Splitu, sezonski poslovi su nezaobilazan dio života mladih u gradu, a iskustva pokazuju dobre prilike, ali i izazove. Ostaje za vidjeti kako će se ti izazovi rješavati u budućnosti i postoji li mjesta za poboljšanje u uvjetima rada i odnosu prema mladim radnicima.
Prilog je realiziran u sklopu projekta U FOKUSU: MLADI, sufinanciranog sredstvima Grada Splita.