Memento splitske arhitekture
Memento splitske moderne arhitekture demonstrira široke mogućnosti informacijskog dizajna koji kod nas, prema iskustvu dizajnera Miše Komende, još nije iskorišten.
Naviknuti na suživot s objektima iz antičkog doba, brojni Splićani vjerojatno nisu ni svjesni pored kojih arhitektonskih vrijednosti svakodnevno prolaze. Nedostatak informacija više nije izgovor – Split je, zahvaljujući radu dizajnera Miše Komende i Društva arhitekata Split (DAS) dobio Memento splitske moderne arhitekture, prvu interaktivnu kartu na kojoj su označeni reprezentativni objekti, primarno iz razdoblja moderne.
– Slušao sam na fakultetu predmet Informacijski dizajn na kojem smo, između ostalog, učili kako prestaviti informacije na dobar grafički način. U isto vijeme sam čačkao po arhitekturi, i osmislio sam vizual za mapu. O toj ideji sam pričao sa ljudima iz DAS-a, oni su prepoznali potencijal i dogovorili smo razradu – kaže Komenda.
Tri godine rada na projektu
Pri odabiru objekata, kaže on, oslanjali su se na stručnu literaturu, a svaka predstavljena zgrada potvrđena je koncenzusom članova DAS-a. Rad na projektu trajao je čak tri godine, a najviše je vremena zahtijevala tehnička razrada. Uz Komendu, na tehničkim aspektima mape radili su Marko Jakšić i Toni Tabak iz Studia DITZ, tada friško s faksa.
– U dizajnu je bilo bitno da se označi svaka zgrada ali to se pokazao kao najveći problem na koji je otišlo dosta vremena – objašnjava Komenda.
Primjer dobre prakse suradnje između dizajnera i arhitekata
Dragan Žuvela, dopresjednik DAS-a koji je vodio suradnju između Komende i Društva, ističe da je izrada mape primjer izvrsne suradnje dizajnera i arhitekata, te naglašava da ima dosta prostora za poboljšavanje sadržaja. – Fali razrada, više informacija o svakoj zgradi, uz slike bi trebali doći i grafički prilozi, tlocrti... DAS nema logistiku to financirati – platformu smo pustili u promet da se vidi potencijal – kaže Žuvela.
Mogućnosti informacijskog dizajna kod nas se još ne koriste
Memento splitske moderne arhitekture demonstrira široke mogućnosti informacijskog dizajna koji kod nas, prema Komendinom iskustvu, još nije iskorišten.
– Informacijski dizajn je masu popularan u svijetu, u nas nije toliko. Danas je sve u slikama, golemi je priliv informacija i nije ljudima zanimljivo toliko puno čitati. Ovdje se informacijski dizajn uglavnom svodi na prikaz rezulata izbora, a ima puno više mogućnosti – po ovom principu se mogu prezentirati na lako razumljiv način velike količine podataka, područje primjene je veliko – zaključuje Komenda.