Ljudi su duša svake zemlje
- Najbolje fotke nastaju kad ih najmanje očekujemo, a poznati prizori sa razglednica uvijek se mogu obogatiti nekom novom perspektivom - objasnio je Nikola Smernić na tribini Tamo, tamo da putujem kako donijeti lijepe fotografije s putovanja.
Kako donijeti lijepe fotografije s putovanja, ispričao je na tribini Tamo, tamo da putujem u Gradskoj knjižnici Marka Marulića fotograf Nikola Smernić. Šibenčanin sa splitskom adresom dobitnik je jedne od 10 nagrada između 15 500 prijavljenih fotografija na natječaju National Geographic Traveler Photo Contest.
– Lijepe fotografije ne zahtjevaju nužno dobru opremu. Ako se putuje radi fotografiranja, sve se podređuje tome. Obožavam fotografirati ljude. Oni su srce i duša neke zemlje. Fotografiranjem komunicirate s ljudima i lakše ih upoznajete a osmijeh može otvoriti većinu vrata. Ključne stvari za dobru fotografiju jesu svijetlo, kompozicija i moment - rekao je Nikola te prikazao fotomomente iz Europe, Australije, Južnoafričke Republike, Tajlanda i Kube.
U Havani ga je zanimao kontrast u odnosu na Europu te je želio fotografirati pravi život a ne predstave za turiste. Krenuo je na put bez priprema, u sezoni kiša zbog jeftinijih letova, te s dvije želje - da se fotografira kraj table za grad Moron i da ode na jug otoka. Međutim, pronašao je puno motiva a neke od njih i u tropskoj oluji koja ga je zaustavila u iznajmljenom oldtajmeru. Tako je fotografirao bakicu iz sela, koja je za tri dolara spremila jastoge izgladnjelim putnicima, lokalnog fotografa s rijetkim digitalcem i kolegu sa sklepanim aparatom ručne izrade.
- Najbolje fotke nastaju kad ih najmanje očekujemo, a poznati prizori sa razglednica uvijek se mogu obogatiti nekom novom perspektivom - objasnio je Nikola. U Južnoafričkoj Republici zabilježio je bijele lavove i veliku bijelu psinu a na Petoj aveniji u New Yorku čovjeka s kozom te golišave hipije pokreta Occupy Wall Street. Na Tajlandu je pronašao tržnicu kojom prolazi vlak i Festival svjetla u verziji za lokalno stanovništvo. Unajmljenim podvodnim aparatom lovio je Nema australskim koraljnim grebenom te raspamećene Kineze koji prvi put vide more. Na Novom Zelandu nastala je najpoznatija i nagrađena fotografija. Mladi Belgijanac koji u smiraj dana svira klavir na obali Queenstowna i djevojčica koja ga sluša donijeli su mu nagradu prestižnog časopisa.