Evo, ovako mladi mogu besplatno volontirati, stažirati, studirati i putovati Europom!

01_11_2024 / 13:00h  |  Autor: Kristina Tešija  |  Foto: Miroslav Lelas / None Of The Above
Evo, ovako mladi mogu besplatno volontirati, stažirati, studirati i putovati Europom!

Razgovor s Linom Vuletić iz Info zone.

U novom razgovoru u sklopu temata "Hoću grad za mlade!", razgovaramo s Linom Vuletić, koja je u Info zoni zadužena za aktivnosti Eurodesk mreže, edukaciju mladih i koordinaciju stranih volontera kroz program Europske snage solidarnosti. U Splitu je u listopadu, u organizaciji Info zone u suradnji s Agencijom za mobilnost i programe EU, a u sklopu informativne kampanje Time to move održan Eurodesk piknik na kojem su mladi mogli saznati sve o mogućnostima besplatnog učenja i putovanja Europom. Za sve one koji su propustili piknik, Lina nam je približila mogućnosti koje ne samo da šire vidike mladim osobama, već i pružaju mogućnost drugačijeg profesionalnog usmjerenja

Možeš li nam za početak približiti ideju Eurodeskovog piknika i podijeliti s nama kako je protekla splitsko izdanje koje se održalo u listopadu?

Eurodesk piknik je bio dvodnevan događaj u organizaciji Info zone kao Eurodesk multiplikatora, a održao se u parku Emanuela Vidovića i Đardinu u Splitu. Osmišljen je kako aktivnost na kojoj bi se promovirali raznoliki programi za mlade koje nudi EU poput Erasmus+, Europskih snaga solidarnosti i DiscoverEU inicijative. Ove mogućnosti su besplatne i kroz njih mladi mogu volontirati, stažirati, studirati i putovati Europom. Svake godine Info zona pokušava na različite i mladima zanimljive načine približiti ove vrijedne prilike. Inače je listopad mjesec kroz koji se na razini Europe provodi kampanja naziva "Time to Move" u čijem je fokusu informiranje mladih o programima mobilnosti, odnosno volontiranju, studiranju ili putovanju Europom. 

U listopadu smo zato osmislili ovakva dva događaja s ciljem da ove inicijative približimo mladim prolaznicima i srednjoškolcima škola koje se nalaze u neposrednoj blizini lokacija na kojima se održao piknik. 

Odaziv mladih je bio jako velik jer je sudjelovalo ukupno 96 mladih. Bilo je tu učenika iz Obrtno-tehničke škole, Gimnazije Marko Marulić te Gimnazijskog kolegija Kraljice Jelene. Najviše ih je zanimalo kako mogu besplatno proputovati Europu kroz inicijativu DiscoverEU ili ići na Erasmus+ dok su još u srednjoj školi. Osim njih, svratili su i splitski studenti raspitati se o Erasmus+ mogućnostima studiranja i odrađivanja stručne prakse u Europi, ali i volontiranja kroz Europske snage solidarnosti. Mladima se svidjelo što više o ovim mogućnostima mogu čuti direktno od strane osam mladih osoba, i to studenata te bivših srednjoškolaca koji su ovakve prilike iskoristili ili ih još i dalje koriste.

Kako su mladi iz Splita reagirali na informacije o prilikama za besplatno učenje i putovanje Europom, koje su mogli dobiti na Eurodesk pikniku? Koriste li mladi u Splitu dovoljno ove mogućnosti?

Reakcije mladih bile su jako pozitivne i ohrabrujuće. Neki od njih su načuli da njihova srednja škola provodi Erasmus+ projekte, vidjeli da su neki od kolega učenika bili u Španjolskoj ili Finskoj, ali nisu znali kako to funkcionira. Nakon kratkog pojašnjenja na Eurodesk pikniku, odlučili su da će se javiti školskom pedagogu kako bi izrazili svoju zainteresiranost za uključivanje u neke od projekata. Neki su se oduševili besplatnim putovanjem po Europi željeznicom kroz inicijativu DiscoverEU i obećali da će se sigurno prijaviti za natječaj iduće godine, kada izađe novi krug poziva. Većina je mladih spomenula kako im je cijeli program ovih mobilnosti do sada bio zbunjujuć i zbog toga odbojan, međutim, nakon kratkog uvoda u Erasmus+, Europske snage solidarnosti i DiscoverEU, bilo im je lakše i jasnije. 

Broj mladih u Splitu koji koriste ove programe mobilnosti raste iz godine u godinu, ali još uvijek postoji veliki potencijal za veću uključenost. Iako programi osiguravaju stipendije i džeparac, mnogim mladima i studentima to nije dovoljno da bi pokrili sve troškove života u skupljim europskim gradovima. Osim toga, pored prave šume prilika koje se mladima nude, katkad im promaknu one koje bi im bile stvarno zanimljive i potrebne. Stoga je važno dobro se informirati o svakom programu, najbolje od nekog tko je to već prošao, a još bolje putem servisa koji mi u Info zoni nudimo samo za mlade - Eurodesk! 

Možeš li podijeliti neke zanimljive priče mladih koji su sudjelovali na Erasmus+ mobilnostima i kako su ta iskustva utjecala na njih? Imaš li neko svoje iskustvo koje možeš podijeliti?

Iskustva navedenih osam mladih osoba; Karla, Borna, Leona, Antonio, Leona, Niki, Jure i Ivan, koji su sudjelovali na Erasmus+ mobilnostima bila su raznolika. Neki od njih su sudjelovali na višednevnim razmjenama mladih (neki i na njih 12!), dok su neki sudjelovali u mobilnosti učenika kao srednjoškolci. Osim toga, bilo je i volonterskih iskustava kroz program Europske snage solidarnosti, i to onih dugoročnih u trajanju od 10 mjeseci. 

Svatko je od njih imao različite motive za uključivanje u ove programe, ali su se kući vratili s istim dojmovima - zadovoljstvo stjecanja novih prijateljstava i novih znanja koja se mogu steći samo neformalnim putem. Antonio je ove prilike počeo koristiti kao osamnaestogodišnjak kako bi besplatno putovao, da bi na kraju prošao kroz šest europskih država i upoznao na desetke mladih i njihovih kultura iz čitave Europe. Leona je bila na čak dvanaest razmjena mladih od svoje trinaeste godine, svaki put po desetak dana u drugoj državi, dok je Niki kao srednjoškolac bio na nekoliko Erasmus+ mobilnosti učenika. Jure je, s druge strane, zahvaljujući programu Europske snage solidarnosti potpuno besplatno proveo deset mjeseci na Siciliji volontirajući za osobe s osoba s tjelesnim i intelektualnim teškoćama. 

Osobno sam bila na Erasmus+ stručnoj praksi prije nego sam diplomirala i odlučila sam aktivno iskoristiti ta tri ljetna mjeseca. Izabrala sam jedno sveučilište u mjestu Faro u Portugalu i tamo istraživala koralje. Cijelo iskustvo mi je dalje koristilo pri osamostaljenju, proširivanju vidika i kulturološkom uzdizanju. Osim toga, u Latinovcu kod Osijeka sam provela deset dana na razmjeni mladih zajedno s još trideset mladih iz pet europskih država. Ne mogu ništa drugo reći nego da je to bilo iskustvo koje mijenja život, stvara prijatelje i tjera da razmišljamo "izvan kutije".

Možeš li nam reći nešto više o mogućnostima za mlade koje pružaju programi Erasmus+ i Europske snage solidarnosti za volontiranje, stažiranje i studiranje?

U Erasmus+ programu mladi mogu od svoje 13. godine sudjelovati kao učenici, naučnici, studenti ili mlade osobe bez posebnog obrazovnog statusa. Sudjelovanje je besplatno, a Erasmus+ nudi mladima razne mogućnosti međunarodne mobilnosti diljem Europe i izvan nje. Može se sudjelovati kao učenik ili naučnik (u predškolskom, osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju ili strukovnom obrazovanju i osposobljavanju), u trajanju od  2 do 365 dana. Osim toga, kao student na kratkom stručnom studiju, preddiplomskom, diplomskom ili doktorskom studiju može se studirati na europskom visokom učilištu ili stažirati u poduzeću, znanstvenom institutu, laboratoriju ili organizaciji. 

A za one koji nisu u obrazovanju, mogu kao mlade osobe sudjelovati u razmjenama mladih. Razmjene mladih su susreti skupina mladih koji se okupljaju radi zajedničke provedbe programa neformalnog učenja (kombinacija radionica, vježbi, debata, igranja uloga, simulacija, aktivnosti na otvorenom itd.) na temu koja ih zanima, a mogu trajati od pet do 21 dan.

Osim toga, mladi koji su željni volontiranja mogu od svoje 18. do 30. godine volontirati bilo gdje po Europi u trajanju od dva mjeseca do godine dana. Slobodan je odabir teme volontiranja, organizacije koja traži volontere, države volontiranja i perioda volontiranja. Program pokriva troškove povratnog putovanja, dnevnice i troškova prehrane, učitelja jezika i smještaja. 

Detalje i individualni pristup u odabiru mogućnosti nudi Info zona kao jedan od mreže 16 hrvatskih Eurodesk multiplikatora koji imaju ulogu  informacijskog servisa za mlade i daju savjete oko mobilnosti za mlade.

Ovaj sadržaj realiziran je kroz projekt "Hoću grad za mlade!" koji je sufinanciran sredstvima Grada Splita te ne odražava nužno stajališta donatora.