Dišpet će vas podsjetiti na Feral
Dolazi u bezbroj varijanti i kreativnih načina ispoljavanja, a ovaj je realiziran u obliku fanzina koji je nedavno dočekao svoj 20. broj. Kada bacite oko na Dišpet neodoljivo će vas podsjetiti na slavni Feral...
Nekoć davno, dok su vrata Sabora i sjednica Gradskih vijeća bila zatvorena za javnost, o tome što se događa iza njih građani su mogli samo nagađati, s pretpostavkom da se odvija kulturni, dubokoumni diskurs nerazumljiv običnom, smrtnom puku. Jednom kad su se vrata otvorila oči javnosti bile su širom otvorene, ponajviše zbog šoka. Tolike količine gluposti izgovorene u ozbiljnom tonu, toliko očigledna, nimalo diskretna nezainteresiranost i velike face koje kljucaju od dosade nad pitanjima koja kroje živote građana, izazivaju opću zbunjenost, osjećaj nepravde, a nerijetko i revolt građana.
Ako se radi o otvorenim vratima sjednica splitskog Gradskog vijeća često se, uz nabrojene, javlja i osjećaj specifičan za Dalmatince – dišpet. Dolazi u bezbroj varijanti i kreativnih načina ispoljavanja, a ovaj je dišpet realiziran kroz pisanu riječ, u obliku istoimenog fanzina koji je nedavno dočekao svoj 20. broj! Za nastanak fanzina, u kolovozu 2010., zaslužan je Forum mladih SDP-a, preciznije Hrvoje Kolić, Karlo Ermacora i Ivan Čizmić, no s vremenom se proširio krug ljudi i suradnja se ostvaruje sa svima koji imaju dobre tekstove, bez obzira na politička ili bilo koja druga opredjeljenja.
- Sitili smo se devedesetih i fanzina koji su se tada dilili po Peristilu, ka Balkanski špijun, Lunatic i drugi. Bija je odličan taj osjećaj, u ruci držat fanzin koji je bija stilski bazovit, na nekvalitetnom papiru, s dobrim tekstovima. Sviđa nam se vraćanje toj staroj formi i starom osjećaju, da smo mogli stavit tekstove na kazetu i to bi napravili – govori Hrvoje o razlozima pokretanja fanzina.
Devedesetih, kad je Peristil bio okupljalište mladih buntovnika, intelektualaca i svih kojima se dišpet mogao iščitati u očima, fanzini su bili čest pojavni oblik prenošenja poruke, komentiranja i analiziranja hrvatske i splitske političke scene, kao i sprdanja s istom. Upravo s tim ciljem krenula je i ekipa Dišpeta, napraviti kvalitetnu političku satiru. Tijekom vremena pridružili su se novi ljudi, a uz političku satiru teme su se prožele i na splitsku kulturu, nezavisnu scenu, recenzije i sve ostalo što je mladima zanimljivo. - Dosadilo nam je samo izrugivat se s političarima jer su oni sami po sebi dovoljan sprd - kaže Kolić. Stalni autori, uz Kolića, su Ivan Galić, Joško Bonačić, Boris Peko, Kristina Vrdoljak, Marijo Brešković i Ana Glamuzina, a stalni suradnici su Daniel Kovač iz grupe Jarboli, Ivica Marinović, čovjek iza kojega stoji projekt 7 jezera i Nina Slišković kojoj posebno zahvaljuju što je imala snage i hrabrosti kroz tekstove podijeliti svoje osobne trenutke.
Fanzin Dišpet doživio je nekoliko fizičkih izdanja u početku, no sada izlazi samo virtualno jer ekipa sve financira sama i radi volonterski. - Prije smo imali nešto siće za A3 papir koji smo presavijali koliko god se da presavit i staru kopirku, a sad se pokvarila kopirka i nemamo više ni za papir pa je Dišpet u online verziji. Ali to nam paše jer možemo pisati koliko želimo. Razmišljali smo i o osnivanju udruge ili pridruživanju nekoj organizaciji, ali smatramo da će se stvari morati mijenjati ako nas netko bude financirao, a mi se ne želimo mijenjati, želimo ostati neovisni - govori Kolić.
Kada bacite oko na Dišpet neodoljivo će vas podsjetiti na slavni Feral, što nije čudno s obzirom da Ermacora iza sebe ima dugogodišnje iskustvo u montaži i izradi naslovnica za Feral i, kako sam Kolić kaže, Feral ih je motivirao i imao velik utjecaj na njih. - Ono što je najbolje jest da ne postoji formalno uredništvo, ne postoji cenzura, sve se radi volonterski s ciljem pisanja i komentiranja događanja u Splitu i može pisati tko god želi, ako je tekst zanimljiv i kvaliteta - poručuje.
Dvadeseti broj Dišpeta zove se Biti kulturan ne znači šutjeti, stoga svi koji ne žele šutjeti neka slobodno podijele svoje misli s njima. Vođeni nostalgijom za vremenima fanzina i dišpeta ova je ekipa stvorila zdravu zafrkanciju koja Splitu odavno nedostaje, bunt pisane riječi koji se ne može lako izbrisati.
www.dispet.org