Tko bi trebao riješiti pitanje žena?
Povodom Međunarodnog dana žena održano je predavanje sociologinje prof. dr. sc. Anči Leburić Žene u splitskoj suvremenosti-(Ne)moć žena danas u Splitu. – A tko bi to trebao riješiti pitanje žena - bilo je indikativno pitanje iz pretežno ženske publike.
Povodom Međunarodnog dana žena Gradska knjižnica Marka Marulića i Inner wheel klub Split organizirali su predavanje sociologinje prof. dr. sc. Anči Leburić Žene u splitskoj suvremenosti-(Ne)moć žena danas u Splitu. Borba Splićanki za pravo glasa započela je 1918. godine osnivanjem Ženske narodne zadruge a nastavila se gotovo sto godina poslije borbom za jednakopravnost na svim područjima života.
– Prema studijama koje smo radili, žene u Hrvatskoj siromašnije su od muškaraca, podzastupljene su na pozicijama moći, plaćene su oko dvadeset posto manje za isti posao te su češće žrtve nasilja. Prisutne su manje od trideset posto u tijelima političkog odlučivanja. Situacija na ključnim mjestima EU institucija nije puno bolja. Istakla je znanstvenica dodavši da je situacija još gora u BiH, Srbiji, Albaniji, Kosovu i Makedoniji. Istraživanja su pokazala da su žene diskriminirane zbog spola ili roda a ne zbog nedostatka vještina za određeni posao. Mobbing se teško dokazuje te je evoluirao od sugestivnih tapšanja.
-Na studijima gdje držim nastavu postoji veliki broj žena međutim na tržištu rada i rukovodećim pozicijama poslije nestaje ta brojnost a dobar su primjer vodeće pozicije na Sveučilištu. Dodala je predavačica te ukazala da postoji deklarativna i zakonska jednakost dok u praksi vlada kadroviranje, nametanje kriterija te pravila komuniciranja.
Izlaz iz loše situacije prof. Leburić vidi kroz demokratizaciju, razvoj civilnog društva te vladavinu prava. Obrazovanje, angažiranost i osvještavanje neki su od načina da se poboljša situacija. Zahvaljujući pitanjima publike čuli smo i kako ne postoje kazne za nepoštivanje kvota žena na stranačkim listama iako postoje brojni propisi, strategije i akcijski planovi ali nedostaje praćenje i evaluacija.
– Ako ne bude ratova uokolo trebalo bi nam biti bolje općenito s obzirom da smo svijesni problema koje imamo u društvu. Optimističnije je rezimirano pred kraj predavanja sa mlakim sudjelovanjem pretežno ženske publike i indikativnim pitanjem jedne posjetiteljice. – A tko bi to trebao riješiti pitanje žena?