Arhitektura Splita je u rukama mladih
U predsjedništvu Društva arhitekata Split po prvi puta sjedi čak četvero mladih arhitekata, među kojima i prva studentica u povijesti Društva. <strong>Najavili </strong>su otvoreniji dijalog sa zainteresiranom javnošću te progovorili o Zapadnoj obali, Marjanu, Dioklecijanovoj palači...
Nakon dugog niza godina u kojima su se na vrhu Društva arhitekata Split izmjenjivala ista imena, prije dva mjeseca se, uz praktički nikakvu popraćenost u medijima, dogodio neočekivani preokret – pomoću mladih snaga, studenata i friško diplomiranih arhitekata, na čelo strukovne udruge arhitekata u Splitu koja organizira javne natječaje te određuje članove žirija, došao je Dario Gabrić, profesor na splitskom Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije. Posebno je zanimljiva činjenica da po prvi puta u predsjedništvu sjede bivši i sadašnji studenti splitske Arhitekture. U tome tijelu sada sjedi čak četvero mladih arhitekata: Hrvoje Bartulović, Mislav Kuzmanić, Mirjana Radoš – prva studentica u predsjedništvu u povijesti Društva – te Dragan Žuvela, što potvrđuje da je Društvo spremno za promjene koje obećavaju donijeti mlade snage. No, nisu se mladi infiltrirali samo u predsjedništvo – osnovali su i mladu sekciju DASa (Mladi arhitekti i studenti arhitekture – MASA) koja ima velike planove, a sudjeluju i u izradi novih web stranica Društva. Za splitski.portal su, o gorućim problemima u struci i njihovim prijedlozima kako ih rješavati, progovorili Frane Dumandžić, voditelj mlade sekcije DASa, Ana Krstulović, članica web uredništva te Dragan Žuvela, član predsjedništva.
Zašto ste se odlučili sudjelovati u radu DASa?
Glavni cilj i motivacija nam je raditi u struci i u korist društva. Nažalost, u posljednje je vrijeme zbog raznih čimbenika u javnosti stvorena jedna negativna slika o arhitektima koju svojim radom želimo promijeniti.
Cijela se priča dogodila spontano – pročulo se da će se prof. Gabrić kandidirati za predsjednika, te se našla kritična masa studenata i bivših studenata koji su se učlanili u DAS i svojim glasovima omogućili da se dogodi promjena. Naprosto smo shvatili da se, ako mi nešto ne uradimo, stvari neće promijeniti nabolje same od sebe.
DAS će biti otvoreniji za dijalog sa zainteresiranom javnošću
Što se rada u DASu tiče, to je na volonterskoj bazi, a pojedincu je čast da može sudjelovati u radu društva koje će doprinijeti razvoju grada na zadovoljstvo svih građana te pružati zaštitu arhitektima koji poštuju pravila struke.
Koje novitete u radu DASa donosi nova garnitura?
Osnovana je nova sekcija unutar DASa, MASA, koja će pružati pomoć i potporu mladim arhitektima koji još nisu članovi Komore. MASA će, u suradnji sa udrugama građana koje se brinu o okolišu, organizirati arhitektonske radionice u kojima će sudjelovati studenti i mladi arhitekti te će biti jedna nova pokretačka energija.
Novost je svakako i to što smo otvoreniji za dijalog sa raznim udrugama te planiramo organizaciju više tribina na kojima će svi zainteresirani moći doći i izraziti svoje mišljenje.
Koji su vaši stavovi o kontroverznim projektima o kojima se priča u posljednje vrijeme – Marjan, Zapadna i Istočna obala, Dioklecijanova palača?
U principu, ne smatramo da je produktivno očitovati se u smislu podržavamo li nešto ili ne, mnogo je društveno korisnije dati neki konstruktivan prijedlog i upravo u tom smjeru želimo da ide naše djelovanje. Zato u devetom mjesecu organiziramo radionicu nakon koje će se dati prijedlog kako riješiti pitanje Marjana, uz blisku suradnju sa udrugama građana koje se o njemu brinu.
Zapadna obala je legalna, a ne bi ulazili u to koliko je legitimna. Naprosto se tu ništa ne može uraditi jer je sve regularno, po zakonu.
Zapadna obala je legalna, a ne bi ulazili u to koliko je legitimna
Za Istočnu je obalu bilo planirano raspisivanje urbanističkog natječaja sredinom svibnja, no to se nije dogodilo jer DAS traži međunarodni ankentni urbanistički natječaj o kojem će odlučivati interdisciplinarni žiri kako bi se odredila namjena pojedine čestice na toj izrazito atraktivnoj lokaciji.
Dioklecijanova palača je, prema našem mišljenju, ostala očuvana 1700 godina upravo zato što su je ljudi naseljavali te svako djelovanje koje dovodi do iseljavanja stanovništva nikako ne može biti dobro za njen budući opstanak. Pitanje je kompleksno te bi u davanju odgovora trebali sudjelovati stručnjaci iz širokog spektra djelatnosti.
Legalizacija - prva tribina osvježenog DASa Na prvu javnu tribinu koju organizira osvježeni DAS ne treba dugo čekati – povodom objavljivanja prijedloga Zakona o postupanju s nezakonitim zgradama, u četvrtak, 16. lipnja, sa početkom u 19 sati u prostorijama DASa (Starčevićeva 24) održati će se tribina Legalizacija objekata u kojoj će sudjelovati prof. dr. sc. Ivo Šimunović, mr. sc. Mirko Petrić te Vjeran Piršić, a moderator je Ozana Šustić. |
razgovarala: KMaja