Albanija: malo dole južno
Telefonski pozivi su ograničeni i prisluškivani, nikada nisu okusili Coca-colu, svaka vjera je <strong>zabranjena</strong>, crkve, džamije i sinagoge srušene ili pretvorene u školske dvorane i ostale društvene prostore. Roditelji čak imaju zabranu novorođenoj djeci davati vjerska imena.
Pokušajte zamislite državu u kojoj vlast oduzme svu zemlju bogatima i uspije proizvoditi toliko da joj je uvoz 0%, a njen državnik osigura 600 tisuća malih bunkera za baš i posljednju obitelj u slučaju nuklearnog rata. No dobro, to su ujedno i jedine dvije pozitivne stvari ovakvog sustava.
Pod brdima je 600 tisuća bunkera za slučaj nukleranog rata
Jer telefonski pozivi su ograničeni i prisluškivani, većina nikada nije probala Coca-colu, svaka vjera je zabranjena, pa su crkve, džamije i sinagoge srušene ili pretvorene u školske dvorane i ostale društvene prostore. Roditelji čak imaju zabranu novorođenoj djeci davati vjerska imena. Umjesto Red Carpeta i Gotovčevih imate samo jedan televizijski kanal na kojem se na dan samo četiri sata prikazuje kolaž biranih uzrečica mudrog vam vođe.
Ime mu je Enver Hodža i vladao je Albanijom krajem prošlog stoljeća. I to kako vladao... državu odveo u izolaciju od kakve se još oporavljaju iako je umro 1985. godine. Ni dan danas, Albanci ne vole o njemu govoriti, a da nisu Americi toliko važni zbog svog zemljopisnog položaja teško da bi u NATO ušli istog dana kada i mi.
Iako ovaj tekst nazvan „tirana“ već mjesecima stoji na mom desktopu (ako ovo čitate konačno je u recycle binu), bilo je nekako i bolje dojmove sažeti s malim odmakom. Albaniju smo posjetili tijekom prošlih novogodišnjih praznika, a neki su nam se čudili što smo se odlučili za ovu većini nepoznatu, gotovo pa egzotičnu zemlju (čuvaj bubrege i sl.). Ipak od Splita do Tirane tek je nešto više od 500 kilometara.
Iako osobno volim putovanja u vlastitom aranžmanu, preporuka je krenuti u Albaniju s nekom od turističkih agencija, jer imati vodiča u nekim situacijama se pokazalo neprocjenjivo (pokušat će vas preveslat iza svakog ugla)! Naš vodič bio je pravi lokalni šerif, koji je vozaču autobusa davao za pravo da presjeca četiri trake glavne avenije, jer mi smo - kao gosti.
Dobra strana grupnog putovanja s agencijom je i hotel u kojem smo odsjeli. Po europskim standardima sređen hotel s četiri zvijezdice, 10 minuta od centra, s vlastitim lounge barom, saunom i restoranom... a čitav aranžman s tri noćenja autobusom iz Splita za manje od 200 eura.
Ono što mi se posebno svidjelo je da u Tirani turista gotovo pa i nema, pa ćete grad upoznati upravo onako kako ga živi prosječni Albanac. - Svi nose markirano, izlaze po noćnim klubovima, troše... a nitko nikoga ne pita odakle ti – kazivao nam je recepcionar u hotelu u kojem smo odsjeli. Priča tečno tri strana jezika i završen fakultet, a ima plaću oko 300 eura. Manju od blagajnice u nekom našem dućanu, a nosi Lacoste.
Središnji trg u Tirani je predimenzionirani javni prostor tipičan za bivše komunističke države. I oni svog konja s junakom na njemu imaju, ovdje je to Skenderbeg, mitski lik koji ih je u 15. stoljeću branio od najezde neprijatelja. Na istom trgu je ujedno i Nacionalni muzej, te jedna od rijetkih džamija koje su preživjele mračno doba zabrana.
Noćni provodi koncentrirani su u kvartu Blocks
Noćni provodi koncentrirani su u kvartu Blocks, koji je za vrijeme Hodžine vladavine bio zatvoreni dio grada za običan puk i u njemu su se nalazile državne službe. Umjesto činovnika i poslušnika opasnog diktatora, danas su ovdje klubovi kojih se ne bih posramile ni zapadne metropole. Iako je život u Albaniji jeftiniji, nemojte se prevarit, cijene u klubovima jednake su onima u Splitu ili Zagrebu.
Odmah uz Blocks nastavlja se i moderni kompleks Šangai u kojem je niz modernih kafića, slastičarnica i restorana. Kuhari su inozemni, a u trenutku našeg posjeta manager čitavog kompleksa bio je zamislite - Hrvat. Ovo je mjesto u kojem ne smijete zaobići kušati kolač Tre lece, vjerujte - nešto najbolje od slatkog.
Ukoliko ćete u Tirani biti za Novu godinu nemojte napraviti našu grešku. Rezervirajte ulaznicu za neki od klubova dan prije Silvestrova, jer Albanci imaju zanimljiv običaj da s obiteljima dočekuju ponoć kod kuće, a klubovi se pune tek iza 1 sat u noći.
Doček na ulicama je poput rata na prvoj crti. Danima prije svi uzrasti kupuju legalno pirotehniku na ulicama, da bi sve to ispucali jedni drugima pod nogama u nekoliko sati. Posljednjih nekoliko godina, upravo Tirana priređuje najveći vatromet u Europi, no vjerujte ima i boljih načina za poželjeti ekipi uz sebe Sretno novo ljeto (haha). Tijekom dana odvojite nekoliko sati za vožnju žičarom dugom četiri kilometra do vrha planine Dajti. Karta je jeftina, a s vrha se pruža sjajan pogled na grad i okolicu.
Šarena gradska pročelja izmislio je aktualni gradonačelnik
Zanimljive su i šarena gradska pročelja, koja je posljednjih nekoliko godina izmislio aktualni gradonačelnik. Cilj je život uz gromne betonske zgradurine učiniti bar nešto ugodnijim. I neka vas ne iznenadi, Albanci na ulicama prodaju od felgi za automobile pa do čitavih kuhinja jer salone namještaja tijekom dana izbace na ulicu.
Majka Tereza je podrijetlom Albanka, a iako su većinom ateisti, zračnoj luci u Tirani su dali po njoj ime, ispred postavili ogromnu brončana statuu, a traže i povrat njenog tijela iz Indije da bi počivala uz sestru i majku. Ne mare previše ni za povijest - prekrasne freske zarasle su u mahovinu
Posjetite i mjesto Kruje, rodni grad već spomenutog heroja Skenderbega koji je harao u 15. stoljeću. Zanimljiv je njegov muzej u obnovljenoj povijesnoj utvrdi, a upravo ovdje preporučamo kupiti suvenire jer su jeftiniji negoli u ostalim djelovima zemlje.
Najstariji grad Drač nalazi se na obali i tek je sat vremena udaljen od Tirane. Za bespravnu gradnju koju ćeze vidjeti ovdje, naš Žnjan je Guggenheimov muzej. Uništili su kilometere prekrasnih pješčanih plaža ogromnim nelegalnim apartmanskim kompleksima. Ne mare previše ni za povijest, jer palača stara 22 stoljeća i dalje najvećim dijelom stoji neiskopana, a prekrasne freske zarasle su u mahovinu. Ako ništa u Draču kupite jeftin, a dobar konjak. Zove se Skenderbeg - kako bi drukčije.
Tirana je mini metropola za uživanje u hrani i piću
Tirana nije destinacija u kojoj ćete morati trčati da bi stigli pogledati sve atrakcije (poput sumanutog lunjanja npr. Londonom ili Istanbulom) već mini metropola za uživanje u hrani i piću. I zanimljivim situacijama. Jer riječ je o zemlji u kojoj je sve moguće, pa i da u šetnji sretnete aktualnog premijera s obitelji kojeg čuva tek nekoliko zaštitara, a navečer date izjavu za nacionalnu televiziju (dogodilo se nama :p ).
napisao/foto: Cole