101 razlog za prosvjed
Otvaranje izložbe <strong>fotografija</strong> – dokumenata o zagrebačkom Radiju 101 pod nazivom <em>Svi naši tulumi</em> u Muzeju grada Splita nije privuklo gotovo nikoga kao ni film o demonstracijama koji je možda jedan od najvažnijih dokumentaraca u suvemenoj hrvatskoj povijesti.
Otvaranje izložbe fotografija – dokumenata o zagrebačkom Radiju 101 pod nazivom Svi naši tulumi u Muzeju grada Splita nije privuklo gotovo nikoga.
Petnaestak ljudi, u koje se ubarajaju i čelnici 101-ce te djelatnici Muzeja, poslušali su što Zrinka Vrabec Mojzeš, glavna urednica radija, ima za reći o dosad neobjavljenim fotografijama koje će splitska publika moći pogledati do slijedeće subote. Dio je to velike izložbe u čast 25 godina postojanja kultnog radija u čijem se originalnom postavu prikazuju slike proslava koncerata, ali i demonstracija – od kojih je zbog nedostatka prostora u splitskom Muzeju izložen tek manji dio.
Okupljenima je na projektoru prikazan i petnaestakminutni presjek arhivskih snimaka kroz burnu povijest jednog od najpoznatijih hrvatskih radio postaja – a ta se snimka nažalost neće više zavrtjeti u Muzeju, pa je šteta što više ljudi nije pohodilo otvaranje.
A demontracije i na filmu
O demonstracijama '96. Vinko Brešan je snimio i dokumentarni film koji je splitska publika prošle godine, malo nakon premijere, mogla pogledati u Info zoni, a ovog petka na velikom ekranu ljetnog kina Bačvice, u sklopu zatvaranja FMFS-a. Pred početak projekcije ekipa iz 101-ce je pozdravila tih nekoliko desetaka posjetitelja dovoljno hrabrih da se smrzavaju uz more na buri i održala im mini lekciju o demokraciji i njenim predostima, predlažući Rivu kao logično mjesto za prosvjede, zlu ne trebalo.
Narod očito može iznenaditi kada hoće
Film raščlanjuje povijesni i politički trenutak u kojem
Simptomatično, nakon posljednih kadrova Dana nezavisnosti upalili su se reflektori, a ispod platna stala je obješna poruka Nezavisne studentske inicijative – Znanje nije roba.
|
Ovaj film je možda jedan od najvažnijih dokumentaraca u suvemenoj hrvatskoj povijesti, ne zbog radija ili političara, nego zbog stvarnih glavnih aktera ove priče – 120 000 stanovnika Hrvatske koji su se pokazali vlasti koja je mislila da može sve.
Pokazali su da se mogu okupiti i, bez ikakvih incidenata (pogotovo što su u velikoj mjeri svemu pridonijeli poslovično ekscesima skloni Bad Blue Boysi), u potpunom miru, razići, nakon što su iskoristili blagodati demokracije i poslali poruku vladajućima.
Danas je teško zamisliti što bi, u gotovo svemu razočarane Hrvate, moglo ponovo mobilizirati, ali utješna je misao koja se provlačila kroz dokumentarac – nitko nije mogao niti naslutiti da bi ovaj događaj mogao rezultirati tolikim okupljanjem. Ali narod očito može iznenaditi kada hoće. Trebamo imati na umu da je ta moć u nama, ne u nekom drugom.
napisala: KMaja