Tvrđava Gripe u rasulu

23_03_2007
Tvrđava Gripe u rasulu

<p>U tvrđavi izbijaju požari i poplave, huliganski incidenti su svakodnevica, a vanjski eksponati Hrvatskog pomorskog muzeja pretrpjeli su znatna o&scaron;tećenja</p>

Katastrofalno stanje u kojem se nalazi Tvrđava Gripe kulminiralo je nedavno, kada je dvoje beskućnika pronađeno ispred samog ulaza u Hrvatski pomorski muzej(HPMS) i Državni arhiv gdje su uredili dom pod otvorenim nebom. Unutar tvrđave, osim spomenutih institucija, djeluje i Umjetnička akademija čije prostore za svoja predavanja koristi i don Ivan Grubišić, zbog čega nekoliko stotina ljudi dnevno prođe kroz ovaj prostor.

— Ukupna površina od 16 tisuća metara četvornih dostupna je svakome u bilo koje doba dana ili noći. Nitko nije ovlašten ni zadužen za održavanje zaštićenog spomenika kulture, a ako vlasnik ne pokazuje potrebnu razinu skrbi, bilo bi najkorektnije da Grad ovlasti neku osobu koja bi na primjeren način o tome vodila računa.

Od 1996. godine, kada je odlaskom vojske Grad ušao u posjed tvrđave, imamo kontinuitet lošeg gospodarenja tvrđavom, jer u posljednjih 12 godina Gradsko poglavarstvo nije dalo ni jedne kune za održavanje spomenika kulture — tvrdi Stjepan Lozo, ravnatelj HPMS-a, koji se obraćao svim garniturama vlasti i upozoravao na neodrživost ovakvog stanja, no nikakvog odgovora nije dobio.

U tvrđavi je dosad zbog ovakve situacije izbilo nekoliko požara, poplava i huliganskih incidenata, zbog čega su i vanjski eksponati HPMS-a pretrpjeli znatna oštećenja. Prostor mnogi naši sugrađani koriste kao parkiralište, što je nemoguće kontrolirati, pa često ometaju same djelatnike u pristupu radnom mjestu.

— Prostor Tvrđave Gripe ne smije se zatvoriti, ali je ovakvo stanje nedopustivo, jer smo svi koji radimo unutar tvrđave direktno ugroženi. Jedino efikasno rješenje bilo bi postavljanje stražara koji bi kontrolirao ulaz u tvrđavu — zaključuje Nataša Bajić, ravnateljica Državnog arhiva.

Prodekan Umjetničke akademije Željko Marović suglasan je s idejom o postavljanju čuvara i ulazne rampe.

— Način na koji se tretira prostor Tvrđave Gripe ne ide u prilog ni nama kao korisnicima prostora ni građanima, pa je nužno da Grad riješi status ovog spomenika koji koriste tri kulturne institucije, i te kako potrebne gradu — dodaje Marović.

Iako smo pokušali, od gradonačelnika Zvonimira Puljića, koji i živi uz zidine Tvrđave Gripe, nismo uspjeli dobiti komentar.

Slobodna Dalmacija, Filip Bubalo