Na Gripama 100 romskih violina

20_11_2006
Na Gripama 100 romskih violina

"Budapest Gypsy Symphony Orchestra" održat će mini hrvatsku turneju u sklopu koje će 9. prosinca svirati i na splitskim Gripama. Poznati su i po imenu ''100 romskih violina'' - no zapravo se orkestar sastoji od 50 violina, po 10 viola i čela, 11 kontrabasa, 9 klarineta i šest cimbala, a osim čardaša izvode i obrade folklornih pjesama...

U organizaciji udruge Pas u humanitarom djelovanju, a u sklopu akcije ''Za siguran korak'' Budapest Gypsy Symphony Orchestra održat će mini hrvatsku turneju u sklopu koje će 9. prosinca svirati i na splitskim Gripama.

Priča o najvećem romskom simfonijskom orkestru na svijetu, započinje 1985. na sahrani Sandora Jaroke, tada najpoznatijeg mađarskog primaša. Vodeći romski glazbenici iz svih krajeva zemlje, okupili su se kako bi odali posljednju počast sjajnom glazbeniku, kolegi i učitelju te iskoristili priliku da poslije ceremonije pokopa zajedno zasviraju. Iz te spontane svirke rodila se ideja o nastanku orkestra.



Do prosinca 1997. i tragične smrti orkestar je vodio dirigent Nacionalnog državnog ansambla Laszlo Berki koji je napisao većinu aranžmana za Budapest Gypsy Symphony Orchestra. Njegove glazbene i ljudske kvalitete bile su presudne da se u orkestru okupe najbolji mađarski solisti, prezimena kao Lakatos, Lendvai Csocsi i Boross koja desetljećima stoje na čelu mađarskih glazbeničkih dinastija.

Sadašnji umjetnički voditelji su Sandor Buffo Rigo i Joszef Lendvai Csosci. Jedan od najzapaženijih pojedinaca je virtuoz na cimbalu Oszkar Orkos, najveći svjetski svirač na tom tradicionalnom instrumentu.

Budapest Gypsy Symphony Orchestra - poznat i pod nazivom '100 romskih violina' - zapravo se sastoji od 50 violina, po 10 viola i čela, 11 kontrabasa, 9 klarineta i šest cimbala, a osim čardaša i obrada folklornih pjesama, na repertoaru ima klasična djela Johannesa Brahmsa, Frantza Liszta, Hectora Berlioza, Georgesa Bizeta i članova obitelji Strauss.

Ta dva lica tipičnog koncertnog programa orkestra naglašena su i promjenom odijela njegovih članova: od stiliziranih narodnih nošnji do tradicionalnih večernjih smokinga. Treba li napomenuti da svi glazbenici sviraju napamet, bez partitura, u brzim izmjenama harmonija, boja, tempa i raspoloženja - što od njihovih nastupa stvara dojam slušanja 'stotinu Paganinija'.

Ulaznice za koncert u Splitu za sada dostupne samo na internetu u sustavu www.eventim.hr po cijeni od 150 kn (parter), 120 kn (tribina dolje) i 90 kn (tribina gore). A kako je splitski.portal jedan od medijskih pokrovitelja koncerta ... uskoro očekujte i nagradnu igru...

napisao: splitski.portal